Kariyer yönetimi: Banka ve sigorta sektöründe bir uygulama araştırması
  1. Tez No: 84122
  2. Yazar: FEYZAN YURDAKÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Günümüzün hızla değişen şartları işletmeleri de etkisi altına almış, işgücünün değişen yapısı rekabet ortamını genişleterek rekabetin yapısın da değiştirmiştir. İşletmelerin değişim hızım yakalamaları ve çağa ayak uydurabilmeleri sahip oldukları insan kaynaklarını en iyi şekilde yönetmelerine onları mutlu ve tatmin etmiş olmalarına bağlıdır. İşletmelerin amaçlarım ekonomik olarak gerçekleştirmek ve devamlılıklarını sürdürebilmek için doğru personeli doğru miktarda,doğru zamanda, doğru yerde kullanmak amacıyla insan kaynaklan planlaması çalışmaları ve örgütün hedefleri ile personelin kişisel hedefleri arasında koordinasyonu sağlayan ayrıca personeli işletme ile bütünleştiren kariyer yönetimi çalışmaları yapmaları gerekmektedir. Önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde hızla değişen şartlarda büyük başarıyı elde edecek firmalar insan kaynaklan planlaması ve kariyer yönetimine sahip olanlar olacaktır. Bu bağlamda bu tezdeki amaç şirketin gelişimini ve devamlılığım sağlayan insan kaynaklan planlamasının ve kariyer yönetiminin önem ve gerekliliğini ortaya koymaktadır. İşletmelerde insan kaynaklarının önemim belirlemek amacı ile insan kaynaklan planlaması ve kariyer yönetimini inceleyerek, banka ve sigorta şirketlerinde bir uygulama araştırması yapılmıştır. İşletmelerin kariyer yönetimi çalışmalarını çoğunlukla insan kaynaklan planlaması içerisinde yürüttüğü tespit edilmiştir. İşletmeler insan kaynaklan planlaması ve kariyer yönetimi kapsamında ağırlıklı olarak personel eğitimi, iş gören değerlendirmesi, performans değerleme ve kariyerle ilgili eğirim çalışmalarım yürütmektedirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays the rapidly changing conditions have affected the enterprises and the altering structre of the labour power has changed the structure of competition by altering the competition medium. The most important productive source of the enterprises is the human resource. Training and development of the human resources being the most important productive resource, provide the enterprises with rivalry superiority. In order for the enterprises to realize their objectives economically and to keep their continuity, they have to perform human resources programmes, based on proper personnel, right number, right time and proper position of unitization. This programmes are also able to coordinate the objectives of the organizations and the individual objectives of the staff. Organizations have to perform their carrier management function in corporation with personnel. The firms which will be able to attain high success under rapidly altering conditions will be those firms having established their human resources programmes and carried maangement in the next 5-10 years. The objective of this thesis on this context is to reveal the importance and necessity of the human resources programmes and carrier management that provides development and continuity of the firms. Within this framework a research was held on companies in banking and insurance industries. Most of companies having human resaurce departments are engaged in career management activities within their human resaurce planning process rather than taking it as a separete function. These firms make use of career management function especially in such fields as training and performence evaluation