Hisse senedi ihraç tarihi etrafındaki anormal fiyat hareketleri: İMKB'de deneysel bir araştırma
- Tez No: 84123
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada İMKB'da 1989-1997 yıllan arasını kapsayan toplam 719 bedelli ve bedelsiz hisse ihracı etrafındaki hisse senedi fiyat değişimleri ve bu değişimlerin ihraçla ilgili çeşitli faktörlere göre nasıl farklılaştığı incelenmiştir. Kullanılan olay çalışması yaklaşımıyla hisse senedi ihraç tarihi etrafındaki günlerde istatistiki olarak anlamlı ve ekonomik olarak büyük bir fiyat değişimine rastlanmıştır. (-9...+2) günleri arasındaki birikimli hisse getirileri üzerinde yapılan araştırmalarda, bölünme biçimine ve firma büyüklüğüne göre bu tepkinin farklılaştığı ve sektörlere göre anlamlı bir sonuç elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, in IMKB (Istanbul Stock Exchange), share price variation total 719 right and bonus stocks issued between 1989 and 1997, and the effect of some factors on this variation were investigated. By using an event study approach, around ex-day of share, statistically significant and economically large share price variation was witnessed. According to the form of the division and the scale of the company, investigation on the cumulative abnormal returns of share between (-9, +2) days of ex-day, this variation, and a meaningful result was obtained in relation to industries.