Üçgensel olumsallık tablolarında bağımsızlık çözümlemesi
Analysis of ındependence in triangular contingency tables
  1. Tez No: 84124
  2. Yazar: SERPİL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY SARAÇBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
IV ÖZET Tamamlanmamış tabloların özel bir durumu olarak ortaya çıkan üçgensel tablolar için en uygun çözümleme yöntemini belirlemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Alttablolara ayırarak başlatılan üçgensel tablo çözümleme yöntemleri, olasılıksal yaklaşım, yan-bağımsızlık, tekdüze ilişki ve Sarkar yöntemidir. Yöntemlerden bazılarını karşılaştırmak için yapılan benzetim çalışmasında denek sayısı 100, 250, 500 ve 1000 alınarak, boyut sayısı 4, 5, 6, 7, 8 olan üst- sağ üçgensel tablolar türetilmiştir. Tekrar sayısı 500 alınarak türetilen 30000 üst-sağ üçgensel tablosunda yan- bağımsızlık, tekdüze ilişki ve Sarkar yöntemleri karşılaştırılmıştır. Tekdüze ilişki modelinden elde edilen P ilişki parametresi ile Sarkar yönteminden elde edilen ti" parametresi arasında ilişki olduğu bulunmuştur. Yan bağımsızlık varsayımı altında, en küçük hata kareler ortalaması nx parametresi için elde edilmiştir. Yinelemeli işlemler gerektiren yan-bağımsızlık, tekdüze ilişki yöntemleri yerine Sarkar yönteminin üçgensel tablo çözümlemesinde en uygun yöntem olduğu belirlenmiştir. Yazılan makro program yardımıyla S AS 6.12' de yan-bağımsızlık ve tekdüze ilişki çözümleri gerçekleştirilmiştir. Program yazımı aşamasında, yapısal sıfırların veri girişine çözüm getirilmiştir. Sarkar yöntemi, Borland Delphi 5.0 programlama dilinde yazılan program ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this thesis is to investigate the most appropriate analysis method for triangular contingency tables that arise as a special case of incomplete contingency tables. The first triangular contingency table analysis method is subtable separation approach, which is followed by other methods such as stochastic approach, quasi- independence, uniform association, and Sarkar method. To compare some of the methods, simulation study is performed, taken random samples of n=100,250,500,1000 observations. The upper-right triangular contingency tables of dimensions R:4,5,6,7,8 are derived. A number of 30,000 upper- right triangular contingency tables are derived using 500 replications, and quasi- independence, uniform association, and Sarkar methods are compared. It is found that the association parameter p obtained from uniform association model and the parameter t^ obtained from Sarkar method are correlated. The minimum mean squared error is found for the parameter t^ under the quasi- independence assumption. It is determined that Sarkar method is the most proper method for the analysis of triangular contingency tables instead of quasi- independence, and uniform association methods that require excessive number of iterations. Quasi-independence, and uniform association methods are implemented through a program developed using S AS 6.12 macros. The problem with the definition of structural zeros is resolved during the development of the program. Another program is developed in Borland Delphi 5.0 programming language for the implementation of Sarkar method.