İki farklı geçici kron köprü materyalinin bazı mekanik ve fiziksel özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The comparaive evaluation of some mechanical and physical properties of two different temporary crown-bridge materials
- Tez No: 841602
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUDE DİLEK NALBANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmanın amacı iki farklı geçici kron-köprü materyalinin bükülme dayanımını, su emilimi/suda çözünürlüğünü ve renk stabilitesi karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmada bis-akril içerikli otopolimerizan ProtempTM4 ve CAD/CAM sistemle hazırlanan PMMA içerikli Telio-CAD materyali kullanılmıştır. Bükülme dayanımı ve renk stabilitesi testi için örnekler ısısal döngü (5000 döngü, 5°-55°C ) işlemi uyulanmış ve uygulanmamış olarak iki gruba ayrıldı. Bükülme dayanımı için üç nokta bükülme testi uygulandı. Su emilimi/suda çözünürlük testleri için örnekler 37°C etüvde, 1 gün ve 7 gün boyunca su içerisinde bekletildi. Renk stabilite testi için hazırlanan örnekler 5, 10, 15 ve 20 gün süre ile su, kahve ve kola solüsyonlarında bekletildi. Materyaller arasında bükülme dayanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Su emilimi/suda çözünürlük açısından materyaller arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi. Materyaller arasında istatistiksel olarak anlamlı renk değişikliği saptandı. İki geçici restorasyon materyalinde de, kahvenin istatistiksel olarak belirgin renk değişimine neden olduğu belirlendi. Isısal döngü işleminin bükülme dayanımı ve renk stabilitesine ait sonuçları etkilemediği saptandı. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda her iki geçici kron-köprü materyalinin bükülme dayanımı açısından benzer, renk stabilitesi, su emilimi ve suda çözünürlük açısından farklılık gösterdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe comparatively the flexural strength, water absorption/ water solubility and color stability of two temporary crown-bridge materials. In this study, bis-acrylic autopolimerized ProtempTM 4 and PMMA based Telio-CAD, prepared by CAD/CAM system, materials were used. For flexural strength and color stability tests, the samples were divided into two groups as thermal cycle process (5000 cycles at 5 °-55 °C) applied and not applied. For flexural strength three point bending test was used. The samples were kept in water in a 37 °C oven for 1 day and 7 days for water absorption/water solubility tests. The samples prepared for colour stability test were kept in water, coffee and cola solutions for 5, 10, 15 and 20 days. A statistically significant difference was not observed between the flexural strength of the materials. A significant difference was observed statistically in the water absorption/water solubility of materials. A significant color change was observed between the materials statistically. Both of the temporary restoration materials' colours were statistically affected by coffee. It was observed that thermal cycling process does not affect the flexural strength and the colour stability. According to the results obtained from the study; the flexural strength of the two temporary crown materials is similar; however the colour stability, water absorption and the water solubility of the materials are different.