Kimya eğitiminde geliştirilen minyatür araç gerecin biyokimya öğrenci deneylerinde kullanımı
In Chemıstry education developed miniature apparatus and glassware for
- Tez No: 55378
- Danışmanlar: PROF.DR. F. İNCİ MORGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
IV ÖZET Kimya Eğitimcileri tarafından geliştirilen minyatür araç-gereç çeşitli kimyasal araştırmalarda kullanılmaktadır. Kullanılan madde miktarının azalması; reaksiyonlar için gerekli enerjinin azalmasına ve sonuçta oluşan kimyasal atıkların da az olmasına neden olmaktadır. Çalışma emniyetinin fazla olması nedeniyle adı geçen çalışma şekli öğrenci deneylerinde, Anorganik Kimya, Organik Kimya ve Analitik Kimya uygulamalarında, yarı mikro ve mikro ölçüdeki örneklerle minyatür araç- gereç kolaylıkla kullanılabilmektedir. Biyokimya öğrenci deneylerinden minyatür araç-gereç kullanılarak örneğin; sulu üre çözeltisinin üreaz ile hidrolizi ve reaksiyon kinetiği, nişastanın a -amilaz ile hidrolizi, yağların lipaz ile hidrolizi gibi deneyler yapılmıştır. Minilabor adı altında bir çanta içinde toplanan minyatür araç-gereç ve bunlarla ilgili çalışmalarda büyük kolaylıklar sağlayan örneğin, ısıtma işlemi için termoblok, karıştırma işlemleri için ministır, reaksiyonlar esnasındaki ısının saptanması için kullanılan dijital kontakt termometre, çalışma levhaları gibi yardımcı araçlar deneylere ait işlemlerin gerçekleşme sürelerini 2/3-1/2 oranında azaltmaktadır. Aynı zamanda adı geçen uygulamalar daha ekonomik olarak gerçekleştirilmektedir. Oluşan kimyasal atıkların azlığıda çevre korunmasına faydalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Those miniature equipments developed by chemistry, educators are being used in many of chemical experiments and resarches. Reduction in the amount of chemical materials in experiment, also reduces the energy needs for each reaction and at the end reduces the chemical wastes created by the result of reactions. Due to better safety conditions in this type of practices, such system is specifically suitable for experiments conducted by students Miniature equipments and semi-micro to micro quantites of samples can easily be used in practices of Anorganic Chemistry, Organic Chemistry and Analitic Chemistry studies. Such miniature equipment have been used in Biochemistry student experiments such as reaction kinetics and hydrolysis of urea solution with ureas, hydrolysis of starches with a- amileas, and hydrolysis of fats with lipeas. Mini-Lab, that miniature equipments are convenientily fit into a brief-case, consists of a thermoblock for heating, a digital contact thermometer for measuring the reaction temperature and experimental flow -chart posters to help to conduct and persuade experiments in a short time. The amount of time required for conventional experiments has been lessened at least 2/3 to 1/2 times. Furthermore, these are an“Envorimental Friendly”applications due to the fact that being more economic and producing lesser amount of chemical wastes