Attribution bias in the context of intergroup relations: The case of natives and immigrants
Gruplar arası ilişkiler bağlamında atıf yanlılığı: Yerliler ve göçmenler örneği
- Tez No: 841990
- Danışmanlar: PROF. ELİF ERİŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Temel ilişkilendirme hatası, olumsuz dış grup davranışını içsel, olumsuz iç grup davranışını dışsal atıflarla rasyonalize etme eğilimidir. Bu çalışma, Türkiye'deki Suriyeli göçmenler ve Türk vatandaşları arasındaki gruplar arası ilişkiler bağlamında Türk bireyler tarafından işlenen temel ilişkilendirme hatasını araştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, algısal belirginliğin ve dış grup davranışının temel ilişkilendirme hatası üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu etkileri bir Türk vatandaşı ve bir Suriyeli göçmenin sanal ajanlarını içeren bir Sanal Gerçeklik (VR) yapılandırması kullanarak araştırmayı amaçladık. Olumsuz senaryoda, Türk vatandaşların, Suriyeli göçmen ajana daha çok içsel atıfta bulunması beklenmektedir. Ayrıca, algısal belirginliğin içsel atfı yükselteceği beklenmektedir. Buna ek olarak, algısal olarak belirgin olan ajanın diyalogu ve karşısındakini daha yönlendirdiğine yönelik atıfların daha güçlü çıkması beklenmektedir. Çalışmada Etnik köken ve Algısal Belirginliğin; içsel atıf sorusu olan, davranışın, ajanın kişisel kararı olması ölçeğinde etkileşim etkisi olduğu görüldü. Bu sonuca göre, negatif davranışı anlatan ajan Suriyeli olduğunda, ajanın görsel olarak belirgin olması, bu soruya verilen cevaplarda, algısal olarak belirgin olmamasına göre daha yüksek dereceye sahip. Ayrıca, davranışı anlatan ajan görsel olarak belirgin ajan olmadığı durumda, belirgin ajan Suriyeli iken, belirgin ajan Türk olduğu duruma göre, aynı sorunun daha yüksek değerlendirildiği gözlemlendi. Atıflara ek olarak, duygusal ve fizyolojik (kalp atış hızı) tepkiler de değerlendirildi fakat diğer analizlerde önemli bir bulguya rastlanmadı. Bu çalışma, bir VR ortamında etnik köken bağlamında hem algısal belirginlik hem de grup dışı davranış etkilerini temel ilişkilendirme hatası üzerinde araştırarak sosyal, politik ve bilişsel bilim araştırmalarına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ultimate attribution error (UAE) is the tendency to attribute negative outgroup behavior to disposition factor and negative ingroup behavior to external circumstances. This study investigates the UAE committed by Turkish individuals in the context of intergroup relations between Syrian immigrants and Turkish citizens in. The purpose of this study is to investigate the impact of the other's out-group status and perceptual salience on the UAE. We intended to investigate these effects using a Virtual Reality configuration with virtual agents of a Turkish national and a Syrian immigrant. We hypothesized that Turkish citizens will make more dispositional attributions toward the Syrian immigrant agent in a negative scenario. Plus, the perceptually salient agent is expected to be attributed with more causality about the conversation and more dispositional. Results on the UAE yielded a significant interaction effect of Salience and Ethnicity. For the Syrian agent in a negative scenario, being visually salient resulted in higher ratings for the attribution of the negative behavior to personal decision. For the condition that Turkish agent is talking about a negative behavior, when Syrian agent is salient, the ratings for the same question were higher than the condition that Syrian agent is talking about a negative behavior, when Turkish agent is salient. Emotional and physiological (heart rate) reactions were also assessed, but yielded no significant results. This study contributes to the social and political psychology and cognitive science research by investigating both the perceptual salience and negative behavior effects in the context of ethnicity in VR environment.