Cıvatalı bağlantılar için çok yönlü etkileşimli bir tasarım ve optimizasyon yazılımı geliştirme
Developing a versatile interactive design and optimization software for bolted joints
- Tez No: 842089
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DİLİPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Cıvatalı bağlantılar, mühendislik dünyasının temel yapı taşlarından biridir ve birçok farklı sektörde kullanılan en yaygın ve güvenilir bağlantı yöntemlerindendir. Bu bağlantıların doğru tasarımı ve optimizasyonu, yapısal güvenlik, verimlilik ve performans açısından hayati önem taşımaktadır. Bu tez çalışması, cıvatalı bağlantıların tasarımı ve optimizasyonu konularına odaklanarak, bu yöntemleri en doğru ve etkili şekilde kullanmayı, daha güvenli, dayanıklı ve verimli cıvatalı bağlantılar oluşturulmasını amaçlamıştır. Bu tez çalışmasında, yanal yükleme ve eksantrik yükleme altındaki cıvatalı bağlantıların tasarımı ve optimizasyonu için bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım, Visual Studio programı kullanılarak C# programlama dili ile yazılmıştır. Yazılım için grafik kullanıcı arayüzü oluşturulmuştur. Yanal yük altındaki cıvatalı bağlantılar için plaka sayısı ve kuvvet bilgisi girdi olarak alınmaktadır. Girdilere göre veri tabanındaki her bir veri için hesaplamalar yapılmaktadır. Kullanıcıdan alınan emniyet katsayısına ve optimizasyon önceliklerine göre optimum tasarım sonuçları çıktı olarak verilmektedir. Eksantrik yük altındaki cıvatalı bağlantılar için plaka boyutları, cıvata konumları ve yük koşulları kullanıcıdan girdi olarak alınmaktadır. Bu girdilere göre veri tabanındaki tüm veriler için cıvata sonuçları hesaplanmaktadır. İstenilen emniyet durumu için tasarımlar filtrelenmekte ve optimizasyon öncelikleri için sonuçlar verilmektedir. Sonuç olarak minimum kullanıcı girdisi kullanılarak optimum sonuçlar üretilmektedir. İş yükü en aza indirilerek tasarım ve optimizasyon süreci hızlandırılmaktadır. Kullanıcı dostu arayüz ile kolay bir kullanım sağlanmaktadır. Cıvatalı bağlantıların tasarım ve optimizasyonu etkin bir şekilde yapılmakta ve yazılım, verimliliği yükselten bir araç olarak kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Bolted joints are one of the fundamental building blocks of the engineering world and are one of the most common and reliable jointing methods used in many different industries. The proper design and optimization of these joints is vital for structural safety, efficiency and performance. By focusing on the design and optimization of bolted joints, this thesis study aimed to use these methods in the most accurate and effective way and to create safer, durable and efficient bolted joints. In this thesis, a software was developed for the design and optimization of bolted joints under lateral loading and eccentric loading. This software was written in C# programming language using Visual Studio software. A graphical user interface was created for the software. For bolted joints under lateral load, the number of plates and force information are taken as input. Calculations are made for each data in the database according to the inputs. Optimum design results are given as output according to the factor of safety and optimization priorities received from the user. For bolted joints under eccentric load, plate dimensions, bolt positions and load conditions are taken as input from the user. According to these inputs, bolt results are calculated for all data in the database. Designs are filtered for the desired safety condition and results are given for optimization priorities. As a result, optimum results are produced using minimum user input. The design and optimization process are accelerated by minimizing the workload. User friendly interface provides easy operation. Design and optimization of bolted joints can be performed efficiently and the software can be used as a tool to increase productivity.