Kronik otoimmün tiroiditin Ankilozan Spondilit prognozuna etkisininincelenmesi
Investigation of the effect of chronic autoimmune thyroiditis on the prognosis of Ankylosing Spondylitis
- Tez No: 842460
- Danışmanlar: DR. AKİF BAYYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Yapılan çalışmalarda ankilozan spondiliti (AS) olan hastalarda normal popülasyondan daha sıklıkla kronik otoimmün tiroidit görüldüğü saptanmıştır. Çalışmada ankilozan spondiliti ve kronik otoimmün tiroiditi olan hasta grubu ile sadece ankilozan spondilit olan hasta grubunun arasında prognoz açısından fark olup olmadığını bakmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya S.B.Ü. İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Romatoloji polikliniğine başvuran hem AS tanısı hem kronik otoimmün tiroidit tanısı almış 49 hasta ile sadece ankilozan spondilit olan 49 hasta dahil edildi. Bu hastaların yaşı, cinsiyeti, hastalık süreleri, AS tedavi ilaçları, laboratuvar tetkiklerinden; sedimentasyon, CRP, TSH, sT4, HLA-B27 sonuçları, radyolojik görüntülemelerden; sakroiliak grafi, sakroiliak MR, tiroid USG sonuçları, klinik bulgulardan; ekstraartiküler tutulumları, kalça artriti, lomber bölgede kısıtlılık, daktilit, oligoartrit, NSAİİ tedaviye yanıt, 16 yaşından önce tanı alma durumu kaydedildi. Retrospektif olarak her hastanın taşıdığı kötü prognostik kriter sayısı kaydedildi. BULGULAR: AS ve kronik otoimmün tiroidit grubunda AS grubuna göre prognoz kriterleri değerlendirilmiş ve anlamlı fark saptanmamıştır(p>0.05). Prognoz kriterlerinin yanı sıra akut faz reaktanları, HLA B-27 pozitifliği oranı ve sakroiliit seviyeleri; gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır(p>0.05). Ülseratif kolit dışında diğer extraartiküler tutulumlar açısından iki grup arasında anlamlı fark görülmemiştir. Kronik otoimmün tiroiditin eşlik ettiği grupta ülseratif kolit anlamlı olarak düşük saptanmıştır(p0.05).
Özet (Çeviri)
AIM: Studies have shown that chronic autoimmune thyroiditis is more common in patients with ankylosing spondylitis (AS) than in the normal population. In this study, we aimed to investigate whether there is a difference in prognosis between patients with ankylosing spondylitis and chronic autoimmune thyroiditis and patients with ankylosing spondylitis alone. MATERIAL AND METHODS: The study included 49 patients with both AS and chronic autoimmune thyroiditis and 49 patients with only ankylosing spondylitis who were admitted to S.B.U. Istanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital rheumatology outpatient clinic. Age, gender, disease duration, AS treatment drugs, laboratory tests; sedimentation, CRP, TSH, sT4, HLA-B27 results, radiologic imaging; sacroiliac radiography, sacroiliac MRI, thyroid USG results, clinical findings; extra-articular involvement, hip arthritis, lumbar limitation, dactylitis, oligoarthritis, response to NSAID treatment, diagnosis before the age of 16 were recorded. The number of poor prognostic criteria for each patient was recorded retrospectively. RESULTS: Prognosis criteria were evaluated in AS and chronic autoimmune thyroiditis groups compared to AS group and no significant difference was found(p>0.05). In addition to prognosis criteria, acute phase reactants, HLA B-27 positivity rate and sacroiliitis levels were not significantly different between the groups (p>0.05). There was no significant difference between the two groups in terms of extraarticular involvement other than ülcerative colitis. Ulcerative colitis was significantly lower in the group with chronic autoimmune thyroiditis (p0.05).