Özel güvenlik görevlileri üzerinde oluşan psikososyal etkiler: Iğdır Üniversitesi örneği
Psychosocial effects on private security officials: The case of Iğdır University
- Tez No: 842578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ÖZBAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Siyasal Bilimler, Education and Training, Health Education, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsanlarla bu derecede zaruri etkileşimi olan özel güvenlik çalışanları için psikolojik temalar fazlaca öneme haizdir. Psikolojik temalarda esas olan çalışanların iş memnuniyetini, iş stres ve motivasyonunu olumlu yönde etkileyebilmek için, maruz kalabilecekleri olumsuz (tehdit vb.) davranışların ortadan kaldırılarak çözüm önerisi sunulması ve bu konuda işgörenlerin stres ile başa çıkma, mutluluk ve diğer iş stresini azaltan psikolojik etmenlerin çözümü söz konusudur. İş sağlığı ve güvenliğinde mesleki riskler genelde biyolojik, kimyasal ve fiziksel riskleri içeren tehlikeler ile psikososyal risk faktörlerinden oluşur. Bu nedenle yapılan bu çalışmada amaç, özel güvenlik personellerinin maruz kalmış oldukları psikososyal risk etmenlerinin değerlendirilmesi, iş tatmini, motivasyon ve stres seviyelerinin incelenmesidir. Çalışanların stres düzeylerini belirlemede Algılanan İş Stresi Ölçeği, motivasyon düzeylerini belirlemede Motivasyon Ölçeği ve iş tatminlerini belirlemede Minnesota İş Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen sonuçlar çeşitli gruplar düzeyinde istatistiksel açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychological themes are very important for private security workers who have such essential interactions with people.In order to positively affect the job satisfaction, job stress and motivation of the employees, which are essential in psychological themes, it is necessary to offer solutions by eliminating the negative (threat, etc.) behaviors that they may be exposed to, and to solve the psychological factors that reduce the employees' stress, happiness and other work stress. subject. Occupational risks in occupational health and safety generally consist of hazards including biological, chemical and physical risks and psychosocial risk factors. Therefore, the aim of this study is to evaluate the psychosocial risk factors that private security personnel are exposed to, and to examine their job satisfaction, motivation and stress levels. The Perceived Job Stress Scale was used to determine the stress levels of the employees, the Motivation Scale to determine the motivation levels, and the Minnesota Job Satisfaction Scale to determine the job satisfaction.