İfade özgürlüğünün sınırlandırılması
Restriction of freedom of expression
  1. Tez No: 842724
  2. Yazar: TOLGA BAŞBOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ACER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma ifade özgürlüğünün olağan ve olağanüstü dönemlerde hangi şart ve koşullarda sınırlandırılabileceğini incelemektedir. Bir temel hak ve özgürlük olan ifade özgürlüğünü düzenleyen ulusal ve uluslararası yazılı metinler ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Bu bağlamda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi ilgili kararlarının yanı sıra literatür taraması da yapılarak ifade özgürlüğünün hangi şartlar dahilinde sınırlandırılabileceği üzerinde çalışılmıştır. Sonuç olarak, mutlak bir hak olmayan ifade özgürlüğünün, Anayasa'da veya uluslararası metinlerde yazılı olan sınırlandırma sebepleri de gözetilerek“kanunilik”,“meşru amaç”ve“demokratik toplumda gerekli olma”kriterleri ayrı başlıklar altında ele alınmıştır. Öte yandan yapılacak sınırlandırmanın Anayasa'dan kaynaklı olarak, olağan ve olağanüstü dönemlerde farklı kriterlere tabi tutulması nedeniyle her iki dönem olağan ve olağanüstü olmak üzere iki ayrı bölüm olarak incelenmiştir. Olağan ve olağanüstü hal döneminin kendine özgü esas ve usuli koşulları üzerinde durularak pratikte karşılaşılan sorunlar mahkeme kararları ile aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the terms and conditions under which freedom of expression can be limited in ordinary and state of emergency periods. National and international written texts on freedom of expression, which is a fundamental right and freedom, have been examined in detail. In this context, the relevant decisions of the European Court of Human Rights and the Constitutional Court, as well as the literature review, have been analysed and the conditions under which the freedom of expression can be restricted have been studied. As a result, the criteria of legality, legitimate purpose and being necessary in a democratic society are discussed under separate headings, taking into account the reasons for limitation of the freedom of expression, which is not an absolute right, written in the Constitution or international texts. On the other hand, since the restrictions to be made are subject to different criteria in ordinary and state of emergency periods due to the Constitution, both periods are analyzed in two separate sections as ordinary and extraordinary. By emphasizing the principles and procedural conditions specific to the ordinary and state of emergency periods, the problems encountered in practice are tried to be explained with court decisions.