Akut koroner sendrom sonrası statin tedavisi alan hastalarda beslenme eğitiminin lipid profili üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of nutrition education on lipid profile in patients receiving statin therapy after acute coronary syndrome
- Tez No: 842800
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İLKNUR ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışma, akut koroner sendrom sonrası statin tedavisi alan hastalarda beslenme eğitiminin lipid profili üzerine etkilerini değerlendirilme amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Şubat 2022–Şubat 2023 tarihleri arasında müdahale ve kontrol gruplarında 70'er hasta olacak şekilde ile yarı deneysel klinik çalışma olarak yapılmıştır. Kontrol grubuna kliniğin rutin protokolü uygulanmış, müdahale grubuna kliniğin rutin protokolünün yanı sıra taburculukları sırasında Akdeniz diyeti eğitimi verilmiş, 2. ayda telefon görüşmesi yapılmış ve iki gruptaki hastalar 3. ayda tekrar değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında veriler; yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulaması yapılarak ve rutin laboratuvar değerlerinden toplanmıştır. Çalışma verileri;“Hastaların Tanıtıcı Özellikleri ve Tıbbi Bilgilerine İlişkin Veri Toplama Formu”,“Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği ”ve“Morisky-Green-Levine İlaç Uyum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler (ortalama standart sapma, medyan, frekans ve yüzde) ile ki-kare, t-testleri, Mann-Whitney U-testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the effects of nutrition education on the lipid profile of patients receiving statin therapy after acute coronary syndrome. Materials and Methods: The study was conducted as a quasi-experimental clinical study between February 2022 and February 2023, with 70 patients in the intervention and control groups. The clinic's routine protocol was applied to the control group, the intervention group was given Mediterranean diet training at the time of discharge in addition to the clinic's routine protocol, a telephone interview was made in the 2nd month, and the patients in both groups were re-evaluated in the 3rd month. Data within the scope of the research; A survey was conducted using face-to-face interviews and routine laboratory values were collected. Study data;“Data Collection Form on Patients' Descriptive Characteristics and Medical Information”,“Mediterranean Diet Adherence Scale”and“Morisky-Green-Levine Medication Compliance Scale”were used. In the analysis of data; Descriptive statistics (mean standard deviation, median, frequency and percentage) as well as chi-square, t-tests, Mann-Whitney U-test and Wilcoxon signed-rank tests were used.