60-72 aylık çocukların benlik algıları ile ilköğretime hazır bulunuşlukları arasındaki ilişkinin ve ilköğretime hazır bulunuşluk ile benlik algılarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
The analysis of the correlation between the self-perception of 60-72 month old children and their school readiness along with the one between school readiness and self-perception in terms of some variables
- Tez No: 349980
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 60-72 aylık çocukların sahip oldukları benlik algıları ile ilköğretime hazır bulunuşlukları arasındaki ilişkiyi ve ilköğretime hazır bulunuşluk ile benlik algılarını bazı değişkenlere göre incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeline göre planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Ataşehir, Üsküdar, Kartal, Halkalı, Kağıthane ve Sarıyer ilçelerinde MEB'e bağlı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden ve tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 60-72 aylık toplam 308 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; demografik bilgileri içeren kişisel bilgi formu, Nalan Kuru Turaşlı tarafından Türkçe'ye çevrilmiş, geçerlilik ve güvenilirliği yapılmış olan
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between the self-perception of 60-72 month old children enrolled in pre-school education and their level of readiness to primary school education as well as the relationship between their readiness to primary education and their self-perception taking some variables into account. This research was planned and conducted with the help of relational screening model. The number of participants was 380 and they were randomly chosen 60-72 month old children who were attending the pre-school education in state schools which are depended on Ministry of Education in some districts of Istanbul such as Ataşehir, Üsküdar, Kartal, Halkalı, Kağıthane and Sarıyer. The data of this study were collected with the help of both