Histopatolojik evre ⅢC mide kanseri hastalarında neoadjuvan kemoterapi ve sağ kalım ilişkisi
Relationship between neoadjuvant chemotherapy and survival in histopathological stage IIIC gastric cancer patients
  1. Tez No: 842951
  2. Yazar: AYTAÇ SELMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEBRAİL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmada mide kanseri nedeni ile küratif amaçlı cerrahi rezeksiyon sonrası histopatolojik IIIC olarak evrelenen hastaların neoadjuvan kemoterapi (NAK) alıp almamasının genel sağ kalıma etkisinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: 2010-2022 yılları arasında mide kanseri nedeni ile küratif amaçlı cerrahi rezeksiyon sonrası IIIC olarak evrelenen hastalar hastane bilgi sisteminden tarandı. Yaş, cinsiyet, tanı tarihi, ameliyat tarihi ve tipi, ilk kemoterapi tarihi, son kontrol tarihi, neoadjuvan kemoterapi alıp almaması, tümörün yerleşimi, lenfovasküler ve perinöral invazyon, histolojik grade, Lauren sınıflamasına göre tümörün tipi, lenf nodu sayısı, neoadjuvan kemoterapiye yanıt, yatış süreleri, Clavien Dindo Ⅱ ve üzeri komplikasyonlar, genel sağ kalım durumu retrospektif olarak analiz edildi. Bulgular: 75 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 59,2511,3, erkek hasta sayısı 59 (%78,7), kadın hasta sayısı 16 (%21,3) olarak bulundu. 18 hasta NAK alan grupta, 57 hasta NAK almayan gruptaydı. Lenfovasküler invazyon oranı %98,7, perinöral invazyon oranı %93,3 hastada pozitifti. Lauren sınıflamasına göre 41 (%54,7) hasta diffüz, 21 (%28) hasta intestinal, 13 (%17,3) hasta mikst tipteydi. 45 (%60) hastada total gastrektomi, 30 (%40) hastada subtotal gastrektomi uygulandı. Tumor regression grade (TRG) incelendiğinde, 1 (%5,6) hasta TRG 1, 4 (%22,2) hasta TRG 2, 13 (%72,2) hasta TRG 3 olarak değerlendirildi. Median sağ kalım çalışmaya alınan tüm hastalarda 21,76 ±4,49, NAK alan grupta 25,6±6,13, NAK almayan grupta 20,46±3 ay olarak bulundu (p:0.797). Bir, üç ve beş yıllık sağ kalım oranları NAK alan grupta %77,8, %28,1 ve %18,7, NAK almayan grupta %73,7, %34,3 ve %23,7 olarak bulundu (p:0,647, p:0,831, p:0,94). Sonuç: İki grup arasında demografik veriler, yapılan ameliyatın tipi, histopatolojik özellikler, yatış süresi, komplikasyon oranları, bir, üç, beş ve genel sağ kalım arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the effect of whether or not receiving neoadjuvant chemotherapy (NAC) on the overall survival of patients histopathologically staged as IIIC after curative surgical resection for gastric cancer. Materials and Methods: Between 2010 and 2022, patients staged as IIIC after curative surgical resection for stomach cancer were scanned from the hospital information system. Age, gender, date of diagnosis, date and type of surgery, date of first chemotherapy, date of last follow-up, whether or not neoadjuvant chemotherapy was received, tumor location, lymphovascular and perineural invasion, histological grade, tumor type according to Lauren classification, number of lymph nodes, response to neoadjuvant chemotherapy, length of stay, Clavien Dindo Ⅱ and above complications, and overall survival status were analyzed retrospectively. RESULTS: 75 patients were included in the study. Mean age of the patients was 59.25±11.3, the number of male patients was 59 (78.7%), and the number of female patients was 16 (21.3%). 18 patients were in the group receiving NAC. The lymphovascular invasion rate was positive in 98.7% and perineural invasion rate was positive in 93.3% of the patients. According to the Lauren classification, 41 (54.7%) patients were diffuse, 21 (28%) were intestinal, and 13 (17.3%) were mixed type. Total gastrectomy was performed in 45 (60%) patients and subtotal gastrectomy was performed in 30 (40%) patients. When tumor regression grade (TRG) was examined, 1 (5.6%) patient was evaluated as TRG 1, 4 (22.2%) patients as TRG 2, and 13 (72.2%) patients as TRG 3. Median survival was found to be 21.76 ± 4.49 months in all patients included in the study, 25.6 ± 6.13 months in the group receiving NAC, and 20.46 ± 3 months in the group not receiving NAC (p: 0.797). One, three and five year survival rates were found to be 77.8%, 28.1% and 18.7% in the group receiving NAC, and 73.7%, 34.3% and 23.7% in the group not receiving NAC (p: 0.647 , p:0.831, p:0.94). x Conclusion: No statistically significant difference was detected between the two groups in demographic data, type of surgery, histopathological features, length of stay, complication rates, one, three, five and overall survival.