Metastaza bağlı malign distal biliyer darlıklarda endoskopik palyasyon
Endoscopic palliation in malignant distal biliary obstructions due to metastasis
- Tez No: 842952
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Distal malign biliyer darlıklar (DMBD) sıklıkla primer olarak bu bölgenin organlarından kaynaklanır [primer-DMBD (p-DMBD)]. Bununla birlikte tümör metastazıyla da olabilmektedir [metastatik-DMBD (m-DMBD)]. Bu çalışmanın amacı m-DMBD'lı hastaların endoskopik palyasyon sonuçlarını, p-DMBD'ı olan hastaların sonuçlarıyla kıyaslamaktır. Kasım 2017 – Nisan 2023 tarihleri arasında DMBD nedeniyle ERKP yapılan m-DMBD'lı hastaların klinik, laboratuvar verileri, endoskopik işlemler, endoskopik drenajın kısa ve uzun dönem sonuçları, komplikasyonları ve hastaların prognozları incelendi. İşlem palyasyon amacıyla yapıldıysa metal stent, cerrahi veya medikal tedavi sonucu beklenene kadar köprü amacıyla yapıldıysa metal stent veya 2 adet 10 fr plastik stent takıldı. m-DMBD'lı grupta 11 [grup 1, yaş: 59 (20-80) yıl, 6 (%54,5) kadın], p-DMBD'lı grupta 15 [grup 2, yaş: 66 (41-83) yıl, 3 (%20) kadın] hasta vardı. Grup 1'de kolon, akciğer, meme, over, multiple myelom, lenfoma, sarkom, prostat tümörlerinin metastazı vardı, grup 2 pankreas ve oddi tümörlerinden oluşmaktaydı. Grup 1'de 7 (%63,6) hastaya metal stent ve 4 (%36,4) hastaya plastik stent takılmışken, grup 2'de bu rakamlar 6 (%40) ve 9 (%60) idi. İşlem sonrası kolanjit (%0 x %0) ve kurtarıcı drenaj ihtiyacı [%0 x 1 (%6,7)] benzerdi. Birinci hafta sonunda total ve direkt bilirubin 'düşme oranı' benzerdi (%56 x %48, p:0.305 ve %63 x %51, p:0.217). Stent açıklık süresi (ölüm, çalışmanın yapıldığı tarih veya re-drenaj ihtiyacına kadar) grup 1'de 3 (0,5-31), grup 2'de 5,3 (0,1-17,5) aydı (p:0.919). Re-drenaj grup 1'de 4 (%36,4), grup 2'de 10 (%66,7) hastada gerekti (p:0.119). Çalışmanın yapıldığı tarihe veya hasta ölümüne kadar grup 1'deki 7 (%63,6) hastanın, grup 2'de 5 (%33,3) hastanın stenti hiç tıkanmadı. Stent açıklığı metal stent takılan hastalarda plastik stent takılanlara göre [grup 1 ve 2 için sırasıyla 6 (%54,5) x 3 (%20) ve 1(%9) x 2(%13)] daha fazla idi. m-DMBD'lı hastalarda endoskopik palyasyon, p-MBD'lı hastalarla benzer etkinlik ve yan etkilere sahiptir. Mümkün olduğu kadar metal stent tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Distal malignant biliary strictures (DMBD) often originate primarily from the organs in this region [primary DMBD (p-DMBD)]. However, it can also occur with tumor metastasis [metastatic DMBD (m-DMBD)]. The purpose of this study is to compare the endoscopic palliation outcomes of patients with m-DMBD to the outcomes of patients with p-DMBD. Clinical, laboratory data, endoscopic procedures, short and long-term results of endoscopic drainage, complications, and patient prognoses of m-DMBD patients who underwent ERCP due to DMBD between November 2017 and April 2023 were examined. If the procedure was performed for palliation purposes, a metal stent was inserted, whereas if it was performed as a bridge until the result of surgery or medical treatment was expected, a metal stent or two 10 fr plastic stents were inserted. In the m-DMBD group, there were 11 patients [group 1, age: 59 (20-80) years, 6 (54.5%) females], and in the p-DMBD group, there were 15 patients [group 2, age: 66 (41-83) years, 3 (20%) females]. Group 1 included metastases from colon, lung, breast, ovary, multiple myeloma, lymphoma, sarcoma, and prostate tumors, while group 2 consisted of pancreatic and Oddi tumors. In group 1, 7 (63.6%) patients received a metal stent, and 4 (36.4%) received a plastic stent, while in group 2, these numbers were 6 (40%) and 9 (60%), respectively. Post-procedure cholangitis (0% x 0%) and the need for rescue drainage (0% x 6.7%) were similar. The 'rate of decrease' in total and direct bilirubin was similar after one week (%56 x %48, p: 0.305 and %63 x %51, p: 0.217). Stent patency time (until death, the date of the study, or the need for re-drainage) was 3 (0.5-31) months in group 1 and 5.3 (0.1-17.5) months in group 2 (p: 0.919). Re-drainage was required in 4 (36.4%) patients in group 1 and 10 (66.7%) patients in group 2 (p: 0.119). Until the date of the study or patient death, the stent did not become obstructed in 7 (63.6%) patients in group 1 and 5 (33.3%) patients in group 2. Stent patency was higher in patients with metal stents compared to those with plastic stents [6 (54.5%) x 3 (20%) for group 1 and 1 (9%) x 2 (13%) for group 2]. Endoscopic palliation in m-DMBD patients has similar efficacy and side effects to p-MBD patients. Metal stents should be preferred whenever possible.