Yüksek riskli yenidoğan apnesinin yönetiminde geleneksel ve simülasyon temelli öğretimin hemşirelik öğrencilerinin klinik karar verme, kaygı ve öğrenme düzeylerine etkisi
The effect of traditional and simulation-based teaching on nursing students clinical decision making, anxiety and learning levels in the management of high-risk neonatal apnea
  1. Tez No: 842974
  2. Yazar: OĞUZHAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Simülasyon temelli hemşirelik eğitimi; pediatrik hastanın değerlendirilmesinde, sistem hastalıklarının bakımında, yoğun bakım hemşireliğinde, yüksek riskli yenidoğanın bakımında pnömoni, anaflaksi, resüsitasyon gibi müdahalelerde, hemşirelik bakımının planlanması, uygulanması ve yürütülmesinde kullanılmaktadır. Bu araştırmanın ana amacı; yüksek riskli yenidoğan apne yönetimi eğitiminde, geleneksel ve simülasyona dayalı iki farklı öğretim yönteminin hemşirelik öğrencilerinin klinik karar verme, kaygı ve öğrenme düzeylerine etkisini belirlemektir. Alt amaçları ise yenidoğan apne yönetimi simülasyon tasarımının uygunluğunu belirlemek ve yerinde simülasyon yöntemi ile öğrenmenin etkiliğini değerlendirmektir. Araştırma karma metot tasarım tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın niceliksel tasarımı randomize ön test – son test kontrol gruplu, niteliksel tasarımı ise odak grup görüşmesi yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, hemşirelik üçüncü sınıf öğrencileri oluşturdu (N=90). Araştırmanın örneklemini; niceliksel tasarımda 42 öğrenci kontrol ve 40 öğrenci deney grubu, niteliksel tasarımda ise 12 öğrenci oluşturdu. Araştırma Ocak 2023-Eylül 2023tarihleri arasında İstanbul ilindeki bir vakıf üniversitesin beceri laboratuvarında ve bir vakıf hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesi beceri odasında yürütüldü. Araştırma verileri; "Demografik Veri Formu'', ''Modifiye Simülasyon Etkililik Aracı'', ''Bilgi Testi'', ''Hemşirelikte Klinik Karar Verme Ölçeği'', ''Durumluk-Süreklik Kaygı Envanteri'', ''Eğitim Uygulamaları Anketi'', ''Eğitim Değerlendirme Formu'', ''Apne Yönetimi Beceri Listesi'', ''Yapılandırılmış Odak Grup Görüşmesi Soruları'', ''Yenidoğan Apne Yönetimi Simülasyon Tasarımı'' kullanılarak toplandı. Elde edilen bulgular doğrultusunda; grupların homojen olduğu, yerinde simülasyon deneyimine katılan hemşirelik öğrencilerinin geleneksel yöntemle eğitim alan öğrencilere göre yüksek riskli yenidoğan apnesini yönetmeye ilişkin klinik karar vermeyi etkilemediği, durumluk kaygıyı azalttığı, bilgi ve beceri kazanımlarında etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Simulation-based nursing education is used in the evaluation of the pediatric patient,in the care of system diseases, in intensive care nursing, in interventions such as pneumonia, anaphylaxis, resuscitation in the care of high-risk newborns, and in the planning, implementation and execution of nursing care. The main aim of this study was to determine the effect of two different teaching methods based on traditional and simulation on nursing students' clinical decision making, anxiety and learning levels in high-risk neonatal apnea management training. The sub-objectives were to determine the appropriateness of the neonatal apnea management simulation design and to evaluate the effectiveness of learning with the on-site simulation method. The study was conducted in a mixed method design type. The quantitative design of the study was carried out using a randomized pretest-posttest control group and the qualitative design was carried out using the focus group interview method. The population of the study consisted of third year nursing students (N=90). The sample consisted of 42 students in the control group and 40 students in the experimental group in the quantitative design and 12 students in the qualitative design. The study was conducted between January 2023 and September 2023 in the skills laboratory of a foundation university in Istanbul and in the skills room of the neonatal intensive care unit of a foundation hospital. Research data were collected using the“Demographic Data Form”,“Modified Simulation Effectiveness Tool”,“Knowledge Test”,“Clinical Decision Making Scale in Nursing”,“State-Trait Anxiety Inventory”,“Training Practices Questionnaire”,“Training Evaluation Form”,“Apnea Management Skill List”,“Structured Focus Group Interview Questions”,“Neonatal Apnea Management Simulation Design”. In line with the findings obtained; it was determined that the groups were homogeneous, the nursing students who participated in the in-situ simulation experience did not affect clinical decision-making regarding the management of high-risk neonatal apnea, reduced state anxiety, and were effective in knowledge and skill gains compared to the students who received training with the traditional method.