Akciğer kanseri hastalarında rezeksiyon volümünün Toraks BT-3 boyutlu modelleme yordamıyla ölçülmesi ve sağkalım analizi
Measurement of resection volume using Thorax CT-3-dimensional modeling in lung cancer patients and survival analysis
  1. Tez No: 843003
  2. Yazar: AYKUT KANKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İRFAN TAŞTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Erken evre KHDAK'de temel tedavi onkolojik prensiplere uygun yapılan lobektomi ve lenf nodu diseksiyonudur. Zamanla görüntüleme tetkiklerindeki ve tanısal araçlardaki teknolojik gelişmeler ile daha çok hasta erken evrede tanı almıştır. Akciğer kanserinin ileri yaşlarda görülmesine bağlı bu hastalarda eşlik eden ciddi komorbiditeler ve solunum rezervindeki yetersizlik nedeniyle sublobar rezeksiyonlara başvurulmaktadır. Parankim koruyucu rezeksiyonlar ile lokal nüks gelişmeden, lobektomiye benzer sağkalım elde edilip edilmeyeceği ve sublobar rezeksiyonlar ile korunan sağlıklı parankimin hastanın solunum kapasitesine katkı sağlayıp sağlamayacağı hakkında literatürde görüş birliği yoktur. Akciğer kanserinde 3 boyutlu modelleme ve volümetrik tekniklerin kullanılmasıyla çıkarılan rezeksiyon volümünün tam olarak ölçülmesi ve tüm akciğere oranlanması mümkün olmuştur. Çalışmamızda volümetrik ölçümlerle bu kaybın kantitatif olarak ortaya konması, sağkalım ve rekürens ile ilişkisinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Etik Kurulu'nun 2022-1384 numaralı onayının alınmasından sonra Gazi Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalında, Ocak 2010- Aralık 2021 tarihleri arasında KHDAK tanısıyla opere edilen hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Lenf nodu ve uzak organ metastazı olmayan 141 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların rezeksiyon volümü, ipsilateral akciğer volümü ve total akciğer volümü, volümetrik yöntemlerle hesaplandı. Elde edilen volümetrik veriler ile sağkalım analizleri yapıldı. Erken evre hastalarda RV/TAV oranına göre genel sağkalım açısından istatistiksel olarak anlamlı fark mevcuttu (p=0,011). RV/IAV oranına göre ileri evre hastalarda (p=0,044), RV/TAV oranına göre ise erken evre (p=0,015) ve ileri evre (p=0,009) hastalarda yüksek ve düşük gruplar arasında hastalıksız sağkalıma göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık mevcuttu. Hastanede yatış süresi ve UHK açısından değerlendirildiğinde ise RV ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki mevcuttu (p=0,007) (p=0,002). Tüm bu bulguların ışığında erken evre KHDAK'de parankim koruyucu cerrahiden ziyade yapılacak anatomik geniş rezeksiyonlar ile kanser sağaltımının daha iyi sağlanıp daha uzun sağkalım süreleri elde edilebilir. İleri evre KHDAK'de ise yüksek nüks oranları nedeniyle nüks gelişmeyen hastalar arasında RV/TAV oranı daha düşük olan hastalar daha uzun sağkalım göstermiş olup bu oran prognostik bir belirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The main treatment for early stage NSCLC is lobectomy and lymph node dissection performed in accordance with oncologic principles. Over time, with technological advances in imaging modalities and diagnostic tools, more patients have been diagnosed at an early stage. Due to the advanced age of lung cancer, sublobar resections are used in these patients because of the accompanying serious comorbidities and inadequate respiratory reserve. There is no consensus in the literature on whether parenchyma-sparing resections can achieve a survival similar to lobectomy without local recurrence and whether healthy parenchyma preserved by sublobar resections can contribute to the patient's respiratory capacity. With the use of 3-dimensional modeling and volumetric techniques in lung cancer, it has become possible to precisely measure the volume of resection volume removed and proportion it to the whole lung. In our study, we aimed to quantitatively demonstrate this loss with volumetric measurements and to analyze its relationship with survival and recurrence. After obtaining the approval of Gazi University Ethics Committee with the number 2022-1384, the data of the patients who underwent surgery for NSCLC between January 2010 and December 2021 in Gazi University Department of Thoracic Surgery were retrospectively analyzed. A total of 141 patients without lymph node and distant organ metastasis were included in the study. Resection volume, ipsilateral lung volume and total lung volume were calculated by volumetric methods. Survival analysis was performed with the volumetric data obtained. There was a statistically significant difference in overall survival according to RV/TAV ratio in early stage patients (p=0.011). There was a statistically significant difference in disease-free survival between high and low groups according to RV/IAV ratio in advanced stage patients (p=0.044) and according to RV/TAV ratio in early stage (p=0.015) and advanced stage (p=0.009) patients. There was a statistically significant association with RV (p=0.007) in terms of length of hospitalization and prolonged air leak (p=0.002). In the light of all these findings, anatomical wide resections rather than parenchyma-sparing surgery in early stage NSCLC may provide better cancer cure and longer survival times. In advanced NSCLC, due to high recurrence rates, patients with lower RV/TAV among patients who did not develop recurrence showed longer survival and this ratio can be used as a prognostic marker.