Farklı stres koşullarına maruz bırakılan mikroalg ve siyanobakterilerin (Tuz Gölü Havzası, Türkiye) Daphnia magna büyüme performansına olan etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of microalgae and cyanobacteria exposed to different stress conditions (Salt Lake Basin, Turkey) on the growth performance of Daphnia magna
  1. Tez No: 843056
  2. Yazar: KÜBRA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ATASAĞUN, DOÇ. DR. KAMİL MERT ERYALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Daphnia magna gelişiminde kullanılan besinlere alternatif olarak kullanılmak üzere Bolluk Gölü'nden (Tuz Gölü Havzası, Türkiye) alınan su örneklerinden izole edilen Phormidium lucidum'un farklı stres koşullarında ki biyokimyasal kompozisyonundaki değişimlerle Daphnia magna gelişme ve büyüme performansı üzerine etkisi araştırılmıştır. Phormidium lucidum'un farklı stres koşullarındaki biyokimyasal kompozisyonundaki değişimleri belirlemek amacıyla farklı pH değerleri (7.18, 8.15, 9.17 ve 10.26), sıcaklıklar (10, 20, 25 ve 30 oC), ışık şiddeti (1200, 2400, 3600 ve 4800 lüks) ve azot konsantrasyonlarında (0.25, 0.5, 1.0 ve 1.5 g/L) hazırlanan BG11 besiyerlerinde denemeler yapılmıştır. Phormidium lucidum için 2 haftalık inkübasyon süresi sonunda toplam protein, toplam lipit ve klorofil-a miktarları ölçülerek ideal stres koşulunun pH 7.18, 20 oC, 3600 lüks ve 0.25 g/L N içeren besiyeri olduğu belirlenmiştir. Çalışmada, daha sonra pH 7.18, 20 oC, 3600 lüks ve 0.25 N içeren besiyerinde geliştirilen Phormidium lucidum'un yağ asidi profili analizi yapılmıştır. Daphnia magna'nın optimum büyüme oranları üzerine besin kompozisyonun etkisini belirlemek için Chlorella vulgaris ve Phormidium lucidum'un çeşitli konsantrasyonlarını içeren beş farklı besin grubu üçerli gruplar halinde hazırlanmıştır. Daphnia magna için en iyi üreme oranı %100 Phormidium lucidum içeren besiyerinde 13. günün sonunda elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları bakteri, maya ve ticari yemler gibi Daphnia magna için kullanılan besin maddelerine alternatif olarak Phormidium lucidum'un etkin bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in the biochemical composition of Phormidium lucidum isolated from the water samples taken from Lake Bolluk (Salt Lake Basin, Turkey) to be used as an alternative to the nutrients used in the development of Daphnia magna and its effect on the development and growth performance of Daphnia magna were investigated. In order to determine the changes in the biochemical composition of Phormidium lucidum under different stress conditions, experiments were carried out on BG11 media prepared at different pH values (7.18, 8.15, 9.17 and 10.26), temperatures (10, 20, 25 and 30 oC), light intensity (1200, 2400, 3600 and 4800 lux) and nitrogen concentrations (0.25, 0.5, 1.0 and 1.5 g/L). At the end of the 2-week incubation period for Phormidium lucidum, the ideal stress condition was determined to be pH 7.18, 20 oC, 3600 lux and 0.25 N medium by measuring the total protein, total lipid and chlorophyll-a amount. In the study, fatty acid profile analysis of Phormidium lucidum developed in a medium containing pH 7.18, 20 oC, 3600 lux and 0.25 N was performed. In order to determine the effect of nutrient composition on optimum growth rates of Daphnia magna, five different food groups containing various concentrations of Chlorella vulgaris and Phormidium lucidum were prepared in groups of three. The best growth rate for Daphnia magna was obtained at the end of the 13th day in the medium containing 100% Phormidium lucidum. The results of this study revealed that Phormidium lucidum can be used as an alternative to foods such as bacteria, yeast and commercial feeds used for Daphnia magna.