Hemşirelerin klinik karar destek sistemleri ile ilgili görüşlerinin incelenmesi: Nitel araştırma
Investigation of nurses' views on clinical decision support systems: Qualitative research
  1. Tez No: 843204
  2. Yazar: BURAK YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY İPEK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Hemşireler, meslekleri gereği kritik anlarda önemli kararlar vermeleri gereken bir konumdadırlar. Özellikle gelişen sağlık uygulamaları bu süreci karmaşıklaştırmaktadır. Bu süreçte hemşirelere klinik karar destek sistemleri (KKDS) destek olmaktadır. Bu çalışma, hemşirelerin KKDS hakkındaki görüşlerini inceleyerek, hemşirelerin KKDS'ye ilişkin tutumlarını ve deneyimlerini anlamak, KKDS'nin hemşirelerin karar verme süreçlerine olan etkilerini değerlendirmek, hemşirelerin bu sistemden beklentilerini yansıtmak ve hemşirelik alanında geliştirilecek olan KKDS'lere rehberlik etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Bu çalışma, tanımlayıcı ve bütüncül tek durum desenli nitel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırma, Ocak 2023 – Nisan 2023 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'ndeki 21 hemşireyle yürütülmüştür. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla derinlemesine görüşme yöntemi kullanarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, içerik analiz tekniği ile analiz edilerek sunulmuştur. Bulgular: Verilerin analizi sonucunda, veriler üç ana tema altında incelenmiştir. Hemşirelerin karar verme sürecinde yararlandığı kaynaklar deneyim, bilimsel çalışmalar ve danışmadır. Hemşirelerin karar verme sürecini etkileyen faktörler ise; hasta merkezli durumlar, ekip iş birliği, yönetimsel durumlar, bilimsel gelişmeler, etik ilkelerdir. KKDS'nin hemşireler için avantajları; iş yükünü azaltması, yol gösterici olması ve hizmet kalitesini arttırmasıdır. KKDS'nin hemşireler için dezavantajları ise; sistemsel problemlerin süreçleri etkilemesi, iş yükünü arttırması ve sistem odaklı düşünmeye itmesidir. KKDS geliştirilmesi için önerilen uygulama alanları; ilaç uygulamaları, hasta kabul ve taburculuk süreçleri, bireysel bakım uygulamaları, yaşamsal bulguların değerlendirilmesi, beslenme ve boşaltım uygulamalarıdır. KKDS geliştiricilerine tavsiyeler ise; hemşirelerle iş birliği içerisinde geliştirilmesi, uygulama öncesi deneme yapılması ve eğitim verilmesi, kullanımı hızlı, kolay ve mobil sistemlerle uyumlu olması, geri bildirimlerle, literatürle ve görsellerle desteklenmesi, etkili ve ulaşılabilir teknik destek sunması, veri analizi, raporlama ve arşivleme yapabilmesi, Hastane Bilişim Yönetim Sistemleri ve Ulusal Sağlık Sistemi ile entegre olması, birime göre özelleştirilebilmesi ifadelerinden oluşmaktadır. Sonuç: Hemşireler klinik kararlarında deneyimlerine öncelik verirken, KKDS deneyimsiz hemşirelere destek sağlayarak klinik uyumlarını kolaylaştırmaktadır. KKDS, kanıta dayalı uygulamalara zemin hazırlayarak hemşirelerin güvenini artırmakta ve hasta merkezli bütüncül bakımı desteklemektedir. Ancak, sistemsel problemler, kullanışsız arayüzler ve eleştirel düşünceden uzaklaşma KKDS'nin önündeki engellerden bazılarıdır. KKDS aracılığıyla alınacak kararlarda literatür kaynaklarının belirtilmesi, kritik alanlarda geliştirilmesine öncelik verilmesi, hemşirelerin teknoloji kullanma yeteneklerinin önceden belirlenmesi, sistemsel güçlendirmelerin sağlanması ve sürekli eğitimlerle KKDS'nin etkinliğini artırılabilir. Geliştirilecek KKDS'lerin, hemşirelerin görüşlerine dayanarak iş birliği içinde oluşturulması ve özelleştirmelere açık olması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Nurses, by the nature of their profession, find themselves in a position where they must make critical decisions, particularly in complex healthcare environments. The evolving landscape of healthcare practices further complicates this decision-making process. Clinical Decision Support Systems (CDSS) support nurses during this intricate process. This study was conducted to explore nurses' perspectives on CDSS, understand their attitudes and experiences regarding CDSS, evaluate the impact of CDSS on nurses' decision-making processes, reflect the expectations of nurses from this system, and provide guidance for the development of CDSS in the nursing field. Material and method: This study was designed as qualitative research with a descriptive and holistic single-case design. The study was conducted with 21 nurses at Atatürk University Health Research and Application Center between January 2023 and April 2023. Data were collected using an in-depth interview method through a semistructured interview form. The data obtained were analyzed and presented using the content analysis technique. Results: As a result of the data analysis, the data were examined under three main themes. The resources that nurses utilize in their decision-making process are experience, scientific studies, and consultation. Factors affecting nurses' decision-making process are patient-centered situations, team collaboration, administrative situations, scientific developments, and ethical principles. The advantages of CDSS for nurses are reducing workload, being a guide, and increasing service quality. The disadvantages of CDSS for nurses are systemic problems affecting processes, increasing workload, and pushing nurses to think system-focused. The application areas suggested for developing CDSS are drug applications, patient admission and discharge processes, individual care applications, evaluation of vital signs, and nutrition and excretion applications. Recommendations to CDSS developers are to be developed in collaboration with nurses, to do a trial before the application and to provide training, to be compatible with fast, easy, and mobile systems, to be supported with feedback, literature and visuals, to provide practical and accessible technical support, to be able to do data analysis, reporting and archiving, to be integrated with Hospital Information Management Systems and National Health System, to be customizable according to the unit. Conclusion: Nurses prioritise their experience when making clinical decisions. CDSS supports inexperienced nurses by facilitating their clinical adaptations. CDSS, by laying the groundwork for evidence-based practices, increases nurses' confidence and supports patient-centered holistic care. However, systemic problems, unusable interfaces, and moving away from critical thinking are some obstacles in front of CDSS. By indicating literature sources in decisions to be taken through CDSS, prioritizing development in critical areas, determining nurses' technology usage skills in advance, providing systemic reinforcements, and increasing the effectiveness of CDSS with continuous training can be achieved. It is recommended that the CDSS be developed and created in collaboration based on the opinions of the nurses and be open to customizations.