Bireysel kariyer yönetiminde iş/meslek danışmanlığının ve iletişimin rolü: Kastamonu İŞKUR örneği
The role of career job/vocational counseling and communication in individual management: A case study of Kastamonu ISKUR
- Tez No: 843270
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İş/Meslek Danışmanlığı ve İletişimin Bireysel Kariyer Yönetimi üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışma Kastamonu İŞKUR' da kayıtlı olan 362 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında bir keşfedici çalışma yürütüldüğü için öncelikle çalışma kapsamında kullanılan ölçeklerin güvenilirlik ve geçerlilik testleri uygulanmıştır. Kullanılan ölçeklerin faktör yapısının belirlenmesi için Açıklayıcı Faktör Analizinden, maddelere ilişkin güvenilirlik düzeylerinin tespiti için Cronbach'ın Alfa katsayısı ve elde edilen faktör yapısının örneklem ile uyumunu test edebilmek için Doğrulayıcı Faktör Analizlerinden faydalanılmıştır. Bununla birlikte hipotezler kapsamında analiz sürecinde kategorik değişkenlerin grup ortalamaları arasındaki farkın test etmek için bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemleri kullanılmıştır. Son olarak araştırma hipotezlerine dahil edilen değişkenler arasındaki etkilerin ortaya çıkarılması adına Yapısal Eşitlik Modelinden (YEM) faydalanılmıştır. Yapılan istatistiki analizler sonucunda genel olarak iş/meslek danışmanlığı ve iletişimin bireysel kariyer yönetimi üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to explore the impact of job/career consultancy and communication on individual career management. The study was conducted on 362 participants registered at Kastamonu ISKUR. As an exploratory study was carried out as part of the study, reliability and validity tests of the scales used in the study were first applied. Explanatory factor analysis was used to determine the factor structure of the scales used, as well as verification factor analysis to test Cronbach's alpha coefficient for determining the levels of reliability of the substances and the correspondence of the resulting factor structure with the sampling. As part of the hypotheses, however, independent sampling t-test and unidirectional variance analysis (ANOVA) methods were used to test the difference between the group averages of categorical variables in the analysis process. Finally, the Structural Equality Model (YEM) was used to identify the effects between the variables included in the research hypotheses. As a result of the statistical analyses carried out, it has been established that job/career consultancy and communication in general has a positive and meaningful impact on individual career management.