Hemşirelerin iş yüklerinin örgütsel bağlılıkları ve iş performansı üzerindeki etkisinde yönetici desteğinin düzenleyici rolü
The moderating role of manager support on the effect of nurses' workload on their organizational commitment and job performance
  1. Tez No: 843344
  2. Yazar: HAMDİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÜNALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Sağlık işletmeleri temelinde insan hayatı olan ve insanın iyi olma haline odaklanan bir hizmet sektörüdür. Sağlık hizmeti tüketiminin rastlantısal olması, ertelenemez olması, tüketici davranışlarının irrasyonel olması ve ikamesinin olmaması sağlık hizmetlerini diğer işletmelerden farklı ve özel kılmaktadır. Ortaya çıkabilecek en küçük bir hata insan hayatının son bulmasına ya da insan sağlığı üzerinde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı hemşirelerin iş yüklerinin örgütsel bağlılıkları ve iş performansları üzerindeki etkisinde yönetici desteğinin düzenleyici rolünün etkisinin belirlenmesidir. Araştırma verilerin toplanmasında iş yükü fazlalığı ölçeği, algılanan yönetici desteği ölçeği, örgütsel bağlılık ölçeği ve iş performansı ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılmıştır. Veriler Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde görev yapmakta olan 339 hemşireden rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde güvenirlik, geçerlilik, betimsel istatistikler ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Hemşirelerin iş yüklerinin örgütsel bağlılık ve iş performansları üzerindeki etkisinde yönetici desteğinin düzenleyici rolü araştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda iş yükü fazlalığı ve algılanan yönetici desteğinin iş performansı ve örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada iş yükü fazlalığının iş performansı üzerindeki etkisinde algılanan yönetici desteğinin düzenleyici rolü olduğu ve iş performansını negatif yönde yordadığı tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel bağlılık üzerindeki algılanan yönetici desteğinin düzenleyici rolünün istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak algılanan yönetici desteğinin farklı değişkenlerle değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı/anlamsız sonuçlar verdiği ve iş yükü fazlalığı ile iş performansının doğru orantılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Health businesses are a service sector that has human life at its core and focuses on human well-being. The fact that the size and scope of the health service is determined by physicians, not the patients, the fact that the consumption of health services is random and cannot be postponed, the irrational nature of consumer behavior and the lack of substitution make health services different and special from other businesses. The slightest mistake that may occur can cause the end of human life or permanent damage to human health. In this context, the aim of the study is to determine the moderating role of manager support on the effect of nurses' workload on their organizational commitment and job performance. Workload excess scale, perceived manager support scale, organizational commitment scale and job performance scale were used to collect research data. Random sampling method was used in the study. Data were collected from 339 nurses working at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital. Reliability, validity, descriptive statistics and correlation analyzes were applied to analyze the data. The moderating role of manager support in the effect of nurses' workload on organizational commitment and job performance was investigated. As a result of the analyses, it was determined that excessive workload and perceived manager support had a significant and positive effect on job performance and organizational commitment. In this study, it was determined that the perception of supervisor support had a moderating role in the effect of excess workload on job performance and negatively predicted job performance. Additionally, it was determined that the moderating role of perceived manager support on organizational commitment was not statistically significant. As a result, it was seen that perceived manager support gave statistically significant/insignificant results when evaluated with different variables and that excess workload was directly proportional to job performance.