Varsak Türkmenleri ve Mardin merkez Sünni Arapları arasında karşılaştırmalı halk kültür araştırması
Comparative folk cultural research between Varsak Turkmen and Sunni Arabs in central Mardin
  1. Tez No: 843483
  2. Yazar: MELAHAT AĞMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu çalışma, Varsak Türkmenleri ile Mardin merkez Sünni Araplarının halk kültürlerini keşfetmeyi ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Amaç, kültürel unsurların daha homojen hale geldiği bir dünyada benzersiz yerel özellikleri belgelemektir. Bugüne kadar Mardin merkez Sünni Arapların âdetleri hakkında herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Bu çalışma, kültürel özellikleri karşılaştırarak hem benzerlikleri hem de farklılıkları vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu konuda ileride yapılacak araştırmalar için de yol gösterici olabilir. Kültürler arasındaki benzerlikler, paylaşılan kültürel öğelerden kaynaklanırken, farklılıklar toplulukların yaşam koşullarına uyum sağlamak için buldukları çözümlerden kaynaklanmaktadır. Çalışmada doğum, evlenme, ölümle ilgili yaşayış âdetleri, halk inanışları, giyim-kuşam, yiyecek-içeceklerle ilgili âdetler, toplulukların edebi ürünleri ile ilgili dökümlere, gözlem ve kaynak kişilerle görüşülerek, halk kültürleri arasında karşılaştırma yapılmak suretiyle ulaşılmıştır ve de konuyla ilgili yazılı kaynaklardan da yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study intends to explore and contrast the folk cultures of the Varsak Turkmen and the central Sunni Arabs of Mardin. The goal is to document the unique local traits in a world where cultural elements are becoming more homogenized. To date, no research has been conducted on the customs of Sunni Arabs in Mardin. This study aims to highlight both similarities and differences by comparing cultural characteristics. It can also serve as a guide for future studies on this subject. Similarities between cultures are rooted in shared cultural elements, while differences arise from the solutions communities find to adapt to their living conditions. In the study, the records of birth, marriage, death-related living customs, folk beliefs, clothing, food, drinks, and literary products of the communities were obtained by observation, interview, questionnaire, and interview with the source person, and written sources related to the subject were also used, reached by making comparisons between folk cultures.