The effect of COVID-19 on the financial performance of the healthcare sector
  1. Tez No: 843550
  2. Yazar: RIAD EL GHOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez, temel performans ölçütleri olarak Özsermaye Getirisi (ROE), Varlık Getirisi (ROA) ve Tobin'in Q'suna odaklanarak, COVID-19 salgınının MENA bölgesindeki sağlık sektörü üzerindeki mali etkilerini araştırıyor. 2018-2022 mali verilerini kullanarak, çeşitli sağlık alt sektörlerinin pandeminin zorluklarına karşı farklı tepkilerini ve adaptasyonlarını tespit ediyor. Araştırma, büyük sağlık hizmeti sağlayıcılarının, büyük ölçüde sahip oldukları önemli kaynaklar ve finansal yönetime yönelik stratejik yaklaşımlar nedeniyle daha fazla dayanıklılık gösterdiğini gösteriyor. Analiz özellikle şirket büyüklüğünün, kârlılığın, likiditenin ve finansal kaldıracın kriz sırasındaki finansal performansın belirlenmesinde önemli rol oynadığını ortaya koyuyor. Tıbbi Ekipman ve Cihaz İmalatı alt sektörü önemli zorluklarla karşılaştı ancak güçlü piyasa değerlemelerini korudu ve bu da yatırımcıların uzun vadeli beklentilere olan güvenini yansıtıyor. Bu bulgular, sağlık hizmetleri politika yapıcıları, yöneticileri ve finansal analistleri için kritik bilgiler sunarak, özellikle küresel sağlık acil durumlarına yanıt olarak sağlık sistemlerinde finansal istikrarı ve dayanıklılığı artırmak için bilinçli stratejilere olan ihtiyacın altını çiziyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the financial impacts of the COVID-19 pandemic on the healthcare sector in the MENA region, focusing on Return on Equity (ROE), Return on Assets (ROA), and Tobin's Q as key performance metrics. Utilizing financial data from 2018-2022, it identifies the differing responses and adaptations of various healthcare subsectors to the pandemic's challenges. The research indicates that larger healthcare providers showed more resilience, largely due to their substantial resources and strategic approaches to financial management. Notably, the analysis reveals that company size, profitability, liquidity and financial leverage played crucial roles in determining the financial performance during the crisis. The Medical Equipment & Devices Manufacturing subsector experienced significant challenges but maintained strong market valuations, reflecting investor confidence in its long-term prospects. These findings offer critical insights for healthcare policymakers, administrators, and financial analysts, underscoring the need for informed strategies to enhance financial stability and resilience in healthcare systems, particularly in response to global health emergencies.