Otomotiv sektöründe enerji verimliliği çalışmaları
Energy efficiency studies in the automotive industry
  1. Tez No: 843942
  2. Yazar: SÜLEYMAN MUZAFFER MERCİMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURAN ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sosyal ve ekonomik kalkınmanın temellerinden olan enerji, insanlığın geleceği için belirleyicidir. İlgili durum her geçen gün daha önemli hale gelir. Günümüzde yalnızca elektrik enerjisi piyasasının dünyadaki toplam satış büyüklüğü 1 trilyon $ seviyesini geçmiştir. Bu araştırmada, otomotiv sektöründe enerji verimliliği çalışmaları konusunda Örnek Tesis Araştırması (ÖTA)'nın enerji verimliliği çalışmaları incelenmiştir. ÖTA'da 2021 yılında enerji verimliliği çalışmalarına başlanmıştır. Karşılaştırmalar 2019 yılına göre yapılmıştır. Araştırma kapsamında konuya ilişkin güncel literatür taranmış ve ÖTA'nın verileri incelenmiştir. Elde edilen verilere göre fabrikanın yıllık toplamda yaklaşık 350 bin kWh elektrik enerjisi tasarrufu yaptığı belirlenmiştir. Bu değerden yola çıkarak 2019 yılına göre 2021 yılında yapılan enerji verimliliği uygulamaları neticesinde % 20,61'lik bir enerji tasarrufu yapıldığı anlaşılmıştır. Yüzdesel olarak en büyük kazanç %26,7'lik bir iyileşme ile montaj bölümünde olurken, boyahane bölümünde 68.490 kWh ile birim bazında en yüksek tasarruf sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy, which is one of the foundations of social and economic development, is decisive for the future of humanity. The situation becomes more important every day. Today, the total sales size of the electrical energy market alone has exceeded the level of 1 trillion dollars. In this research, the energy efficiency studies of Sample Facility Research (ÖTA) on energy efficiency studies in the automotive sector were examined. Energy efficiency studies were started in ÖTA in 2021. Comparisons were made according to 2019. Within the scope of the research, after the current literature research on the subject, the data of ÖTA were examined. According to the data obtained, it has been determined that the factory saves approximately 350 thousand kWh of electrical energy annually. Based on this value, it was understood that as a result of the energy efficiency applications made in 2021 compared to 2019, an energy saving of 20.61% was achieved. The most significant advancement in terms of percentage, amounting to a 26.7% enhancement, was observed within the assembly division. Meanwhile, the paint shop division realized the most substantial conservation on a per-unit basis, achieving savings of 68,490 kWh.