Kamu kurumlarında mali denetim ve mali denetimde bilgi teknolojilerin kullanılması
Financial audit in public institutions and use of information technologies in financial audit
  1. Tez No: 843943
  2. Yazar: YAKUP TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TURGAYLI ZENGİN, ÖĞR. GÖR. ATAMER AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türk kamu yönetimini ve kontrolü, 1927-2003 yılları arasında 1050 sayılı Muhasebe-i Umumiye Kanunu ile yapılmaktayken, 2003 yılında kabul edilip yürürlüğe giren 5018 Sayılı Kanun ile 1050 Sayılı Kanun yürürlükten kalkmış ve Türk kamu yönetimi ve kontrolün yapısı değişmiştir. 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile kamu yönetimi ve denetimi sisteminin yapısı ve işleyişi, kamu bütçelerinin hazırlanması, uygulanması, mali işlemlerin muhasebeleştirilmesi, raporlanması ve mali kontrollere ilişkin düzenlemelerle köklü değişimler yaşanmıştır. 5018 sayılı Kanun ile kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli şekilde elde edilmesi ve kullanılması, hesap verebilirlik ve mali saydamlık ilkeleri önemli görülmüştür. 5018 sayılı Kanun, hem mali disiplini sağlamak hem de dünyadaki değişimi sağlamak amacıyla hazırlanmış olup, reform niteliğinde bir düzenleme olarak görülmektedir. Teknolojik gelişmeler ile birlikte kamu denetiminin daha etkin hale getirilerek iş yükünün ve harcanan zamanın en aza indirilmesi, sürekli ve anlık denetimin sağlanabilmesi gibi amaçlar doğrultusunda yapılabilmesi için bilgisayar destekli denetim programları geliştirilmiştir. Bu programlar kurum içinde hazırlandığı gibi kurum dışında özel kuruşlar tarafından da hazırlanmaktadır. Araştırma sonucunda; kamu kurumlarında bilgisayar destekli programların kullanılması ile etkili bir denetim yapılabildiği, 5018 sayılı kanunun ana ilkelerinin bilgisayar destekli denetim ile de sağlanabildiği belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca, Kamu Harcamaları ve Muhasebe Bilgi Sistemi'nin de kamu kurumlarında denetimi daha etkili kıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the Turkish Public Administration and control was carried out with the Public Accounting Law No. 1050 between 1927-2003, the Law No. 1050 was abolished and the structure of the Turkish Public Administration and control changed with the Law No. With the Public Financial Management and Control Law No. 5018, there have been radical changes with the structure and functioning of the public administration and audit system, the preparation and implementation of public budgets, the accounting and reporting of financial transactions and the regulations on financial controls. With the Law No. 5018, the principles of obtaining and using public resources effectively, economically and efficiently, accountability and financial transparency were considered important. This Law has been prepared both to ensure fiscal discipline and to adapt to changes in the world, and is seen as a reform arrangement. With the technological developments, computer-aided audit programs have been developed in order to make public auditing more effective, minimizing the workload and time spent, and providing continuous and instant auditing. These programs are prepared within the institution as well as by private institutions outside the institution. As a result of the research; It has been determined that an effective audit can be made with the use of computer-aided programs in public institutions, and that the main principles of the law no. 5018 can also be achieved by computer-aided auditing. In the study, it was also concluded that the Public Expenditure and Accounting Information System made auditing more effective in public institutions.