Ortognatik cerrahi geçirmiş olan hastalarda intraoperatif analjezik olarak uygulanan tramadol ve meperidinin postoperatif analjezi düzeyine etkisinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the effect of tramadol and meperidine applied as intraoperative analgesics on postoperative analgesia level in patients who underwent orthognathic surgery
  1. Tez No: 844070
  2. Yazar: ANIL ÇOMRUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ FINDIK, DOÇ. DR. HATİCE AKPINAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ağız, Diş ve Çene cerrahisinde çenelerin iskeletsel bozukluklarını düzeltmek için ortognatik cerrahi operasyonları çok yaygın olarak uygulanmaktadır. Ortognatik cerrahi operasyonlarından sonra postoperatif dönemde ortaya çıkan ağrı hasta konforunu oldukça etkilemektedir. Postoperatif dönemde oluşan ağrının yönetimi için çeşitli analjezik ilaçlar kullanılmaktadır. Opioid analjezikler ve NSAİİ'ler ağrının kontrol altına alınmasında en sık tercih edilen ilaçlardır. Bu çalışmada tramadol ve meperidinin intraoperatif olarak kullanımlarının ortognatik cerrahi operasyonu sonrası gelişen komplikasyonların en önemlilerinden biri olan ve hasta konforunu olumsuz etkileyen ağrının giderilmesinde etkinliklerini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamına; Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'ına 2020-2021 yılı içerisinde başvurmuş olup klinik ve radyolojik muayene sonrası bimaksiller cerrahi endikasyonu bulunan yaşları 18-45 aralığında olan 40 hasta dahil edilmiştir. Araştırmamızda kullanılan 2 ilacın intraoperatif kullanımlarının postoperatif ağrı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için VAS (Vizüel Analog Skala) ve postoperatif ağrı tedavisinin kalitesini değerlendirmek için QUİPS anketi kullanılmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda gruplar arası yapılan inceleme sonucu istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. İntraoperatif tramadol kullanımının, intraoperatif meperidin kullanımına göre belirli saatlerde daha yüksek ağrı skorları gösterdiği, intraoperatif meperidin kullanımının hastalar tarafından daha yüksek memnuniyet skorları aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Orthognathic surgery operations are widely used in oral and maxillofacial surgery to correct skeletal disorders of the jaws. The pain that occurs in the postoperative period after orthognathic surgery operations greatly affects patient comfort. Various analgesic drugs are used for the management of postoperative pain. Opioid analgesics and NSAIDs are the most commonly preferred drugs for pain control. The aim of this study was to compare the effectiveness of intraoperative use of tramadol and meperidine in the relief of pain, which is one of the most important complications after orthognathic surgery. The study included 40 patients aged between 18-45 years who applied to Süleyman Demirel University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery in 2020-2021 and who had an indication for bimaxillary surgery after clinical and radiological examination. VAS (Visual Analog Scale) was used to evaluate the effects of intraoperative use of 2 drugs on postoperative pain and QUIPS questionnaire was used to evaluate the quality of postoperative pain treatment. The results were evaluated statistically. In our study, statistically significant differences were found between the groups. It was found that intraoperative tramadol use showed higher pain scores at certain hours than intraoperative meperidine use, and intraoperative meperidine use received higher satisfaction scores by patients.