Küresel düzeyde önleyici iş sağlığı ve güvenliği kültürü oluşturmada uluslararası çalışma örgütünün önemi
The importance of international labour organization in creating global preventative occupational health and safety culture
- Tez No: 844158
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EJDER TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Üretim süreci ve üretimde güvenlik ve sağlık faaliyetleri, iktisadi politikalara bağlıdır. Günümüzde ise iktisadi politikalar, küreselleşme nedeniyle artan rekabet şartlarına dayanmaktadır. Bu durumda güvenlik ve sağlığa yönelik önlemler, maliyeti artırdığı düşüncesiyle ihmal edilmektedir. Toplumsal algı ve davranış kalıplarında güvenlikten sapan çalışma faaliyetleri iş kazaları ve meslek hastalıklarına yol açar. Yaşam hakkının varlığı için önem taşıyan iş sağlığı ve güvenliği, günümüzde küresel rekabet şartlarına yetersiz kalması nedeniyle önleyici kültürle proaktif yaklaşıma ihtiyaç duymaktadır. Kurulduğu günden itibaren işgücü piyasasına sosyal adalet ve insana yakışır iş anlayışıyla müdahale eden Uluslararası Çalışma Örgütü, esasında iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşmasını sağlayan düşünceyle hareket etmektedir. Tezin amacı yaşam hakkının çalışma faaliyetine karşı korunmasına çözüm olan iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşması için yapılması gereken ulusal hukuk düzenlemelerini ortaya koymak ve akabinde işyerlerinde herkesin sağlık ve refahını amaçlayan anlayışın hakimiyetinde çalışmanın sürdürülmesinin önemini Uluslararası Çalışma Örgütünün faaliyetleriyle açıklamaktır. Sağlık ve güvenliği önceleyen her çalışma faaliyeti, üretimde verimliliğin artmasını, ülke ekonomisinin gelişmesini ve refahı sağlar. Evrensel insan hakları bağlamında bireyin çalışma faaliyetinden kaynaklı risk ve tehlikelere karşı korunması amacıyla temel kural ve standart oluşturan ILO, bunların ülkelerde uygulanabilmesi için teknik ve mali yardımlar sunar. Yönetişim anlayışı ve sosyal diyalogla sözleşme ve tavsiye kararlarının onaylanıp uygulanması için sosyal ortaklarla işbirliği yürütür. İş sağlığı ve güvenliğine sistemsel yaklaşım sunarak proaktif anlayışı başlatan örgüt, yaşam boyu koruma ve öğrenme faaliyetlerinin geliştirilmesi için ülkelerde bilfiil çalışmalar sürdürmektedir. Bu tezde küresel düzeyde etkin olan Uluslararası Çalışma Örgütünün uluslara rehberliği sonucu meydana gelen değişimler bölgesel ayrımla incelenmiştir. Sonucunda ise örgütün faaliyet yürüttüğü ülkelerde temel normlara aşinalık ve uyum çabasının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The production process and safety and health activities depend on economic policies. At the present time, economic policies are based on increasing competitive conditions due to globalization. In this case precautions for safety and health are neglected because they increase the cost. Work activities that deviate from safety in social perception and behavior patterns lead to occupational accidents and diseases. Occupational health and safety, which is important for the maintenance of the right to life, needs a proactive approach with a preventive culture because it's inadequate to global competitive conditions. International Labor Organization, essentially acts with the idea that ensures the formation of a occupational health and safety culture. The aim of the thesis is to reveal the national legal regulations that need to be made to create an occupational health and safety culture that is a solution to the protection of the right to life against work activities. To explain the importance of continuing working activities under the dominance of the understanding aiming at the health and welfare of everyone in the workplace, through the activities of the ILO. Every working activity that prioritizes health and safety ensures increased productivity in production, development of the country's economy and prosperity. Organization cooperates with social partners to approve and implement conventions and recommendations with a governance approach and social dialogue. Organization, which initiated proactive approach by offering a systematic approach to occupational health and safety, continues to work in countries to develop lifelong protection and learning activities. In this thesis, the changes that occurred as a result of the guidance of ILO, which is active at the global level, were examined with regional distinction. As a result, it has been observed that the effort to familiarize and adapt to basic norms has increased in the countries where the organization operates.