Gelir eşitsizliği ve yolsuzluk arasındaki ilişki: Ampirik bir inceleme
The relationship between income inequality and corruption: An empirical analysis
  1. Tez No: 844304
  2. Yazar: ABDULKADİR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TARKAN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, yolsuzluk ile gelir eşitsizliği arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. İncelemeler, 1996-2019 yılları arasında 96 gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden oluşan geniş bir panel veri setini temel alan analizler içermektedir. Analizlerde iki aşamalı sistem GMM ve QML-FE olmak üzere iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Gelir eşitsizliğinin ölçümü için Dünya Gelir Eşitsizliği Veri Tabanında Gini endeksi, Atkinson endeksinin çeşitli spesifikasyonları ve alt ve üst gelir gruplarının gelir paylarını içeren bir dizi ölçüt kullanılırken; yolsuzluk ölçütleri olarak da Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün Yolsuzluk Algılama Endeksi ve Dünya Bankası'nın Yolsuzluk Kontrolü Yüzdelik Sıralaması kullanılmaktadır. Regresyon analiz sonuçları, yolsuzluğun önemli dağılımsal etkilerinin olduğunu göstermektedir. Analizlerde, Kuznets hipotezine benzeyen, değişkenler arasında ters U ile karakterize edilen asimetrik bir yapının varlığına yönelik bulgular elde edilmektedir. Bu asimetrik yapının bir boyutu, yolsuzluk ve gelir eşitsizliği arasında doğru orantılı bir ilişkili olduğu yönündeki hâkim literatürle uyum gösterirken; diğer boyutu yolsuzluk ve gelir eşitsizliği arasında ters orantılı bir ilişki olduğuna dair bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse the relationship between corruption and income inequality. The analyses are based on a large panel data set of 96 developed and developing countries between 1996 and 2019. Two different methods, two-stage system GMM and QML-FE, are used in the analysis. Income inequality is measured using a set of measures from the World Income Inequality Database (WIID), including the Gini index, various specifications of the Atkinson index, and top and bottom income shares, while Transparency International's Corruption Perceptions Index (CPI) and the World Bank's Corruption Control Percentile Rank (CCR) are used as measures of corruption. The regression analysis results show that corruption has significant distributional implications. The analyses reveal the existence of an asymmetric structure between the variables characterised by an inverted U-shape, similar to the Kuznets hypothesis. While one dimension of this asymmetric structure is consistent with the prevailing literature that corruption and income inequality are positively correlated, the other dimension provides evidence of a negative relationship between corruption and income inequality.