Transkateter aort kapak implantasyonu yapılan hastalarda eğitim ve izlem programının hasta sonuçlarına etkisi
The impact of training and monitoring programs on patient outcomes post transcatheter aortic valve implantation
- Tez No: 844502
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırma transkateter aort kapak implantasyonu uygulanan hastalarda eğitim ve izlem programının öz bakım, yaşam kalitesi, tedaviye uyum ve hastaneye tekrar yatma durumları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Aralık 2022- Eylül 2023 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji servisinde randomize kontrollü deneysel araştırma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini girişim ve kontrol gruplarında 30 hasta olmak üzere toplam 60 katılımcı oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Özellikler Soru Formu, Avrupa KY Öz Bakım Davranışları Ölçeği, EQ-5D Yaşam Kalitesi Ölçeği, İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği ve Yapılandırılmış Telefonla Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırmanın verileri girişim ve kontrol grubundan müdahale öncesi, 1. ay ve 3. ayda toplanmıştır. Veriler, SPSS 24 paket programında sayı, yüzde, ortalama, ki-kare testi, student t testi, tek faktörlü ve iki faktörlü tekrarlayan ölçümlerde varyans analizleri, Friedman, Mann-Whitney U, McNemar ve Wilcoxon testleriyle değerlendirilmiştir. Girişim ve kontrol grubunun öz bakım davranışları ölçek puan ortalamaları karşılaştırıldığında grup, zaman ve grup*zaman analizlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu, girişim grubunun kontrol grubuna göre ölçek puan ortalamasının daha düşük (düşük puan yüksek öz bakımı gösterir) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to assess the impact of an education and monitoring program on self-care, quality of life, treatment adherence, and hospital readmission in patients who underwent transcatheter aortic valve implantation. The research was conducted as a randomized controlled experimental study in Dokuz Eylül University Hospital Cardiology service between December 2022 and September 2023. The sample of the study consisted of a total of 60 participants, including 30 patients in the intervention and control groups. Descriptive Characteristics Questionnaire, European Heart Failure Self-Care Behavior Scale, EQ-5D Quality of Life Scale, Medication Adherence Report Scale, and Structured Telephone Interview Form were used to collect data. The data of the study were collected from the intervention and control groups before the intervention, in the 1st month, and the 3rd month. The data were evaluated with number, percentage, mean, chi-square test, student t-test, single-factor, and two-factor repeated measures variance analysis, Friedman, Mann-Whitney U, McNemar, and Wilcoxon tests in the SPSS 24 package program. Comparison of the self-care behavior scale score averages between the intervention and control groups revealed a statistically significant difference in group, time, and group*time analyses. Notably, the scale score average of the intervention group was lower than that of the control group (a low score indicates high self-care).