Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu ve ileri kalp kapak patolojisi olmayan hastalarda hipervolemi belirteci olarak Serum NT-proBNP kullanılabilir mi?
Can Serum NT-proBNP be used as a hypervolemia marker in patients with preserved ejection fraction and without advanced heart valve pathology?
- Tez No: 844503
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ: Hastanede yatmakta olan hastalarda hipervoleminin belirlenmesi ve buna yönelik tedavilerin verilmesi son derece önemlidir. Bu çalışmamızda belirgin kalp kapak patolojisi olmayan ve ejeksiyon fraksiyonu korunmuş hipervolemik olan hastalarda NT-proBNP belirteci değerlendirildi. METOD: Çalışmamız 2023 yılı mart ve ağustos aylarında hipervolemi ön tanısıyla hastaneye yatırılan hastalar değerlendirilerek gerçekleştirildi. Ejeksiyon fraksiyonu %55'in altında olanlar, orta ve ileri kalp kapak hastalığı bulunanlar, hipervolemisi kesinleşmeyenler, 18 yaş altında olan ve aldığı çıkardığı takibi yapılamayanlar dahil edilmedi. Hastalarının yaş, cinsiyet, ek hastalıkları, yatış süresi boyunca aldığı çıkardığı takibi, toplam sıvı balansı, fizik muayenede hipervolemi bulguları, serum NT-proBNP, kreatinin albümin, sodyum düzeyleri, hemoglobin laboratuvar parametreleri, akciğer görüntülemeleri ve ekokardiyografi bulguları kayıt altına alındı. Toplanan veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya hipervolemik 69 hasta dahil edildi. Hipervolemisi düzeltilen hastaların kontrol NT-proBNP değerleri tedavi öncesi ölçülen NT-proBNP değerlerine göre istatistiksel olarak önemli ölçüde düşüş gösterdi (p:0,012). Yatış sonrası hipervolemisi artan hastaların da ilk bakılan ve sonraki NT-proBNP değerleri arasında anlamlı farklılık mevcut olduğu saptandı. Sıvı balansı artıda kalanların NT-proBNP değerlerinde artış saptandı. Serum NT-proBNP değerleri ile serum kreatinin, sodyum, albümin ve kan hemoglobin değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar tespit edildi. SONUÇLAR: Kalp ejeksiyon fraksiyonu korunmuş ve belirgin kalp kapak patolojisi olmayan hipervolemili hastalarda serum NT-proBNP parametresi hipervolemi belirteci olarak dikkate alınmalıdır ve bu belirtecin belli aralıklarla takip edilmesi volüm durumu hakkında fikir verebilir. ANAHTAR KELİME: Hipervolemi, NT-proBNP
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: It is extremely important to identify hypervolemia in hospitalized patients and to provide appropriate treatment. In this study, we evaluated NT-proBNP marker in hypervolemic patients with preserved ejection fraction and no significant valvular heart pathology. METHOD: Our study was conducted by evaluating patients hospitalized with a preliminary diagnosis of hypervolemia in March and August 2023. Patients with an ejection fraction below 55% and severe valve disease, undetermined hypervolemia, under the age of 18, and intake and output could not be monitored were not included. Patients' age, gender, comorbidities, follow-up of their intake during the hospitalization period, total fluid balance, pathological findings of hypervolemia in physical examination, serum NT-proBNP, creatinine albumin, sodium levels, hemoglobin laboratory parameters, lung x-ray, thorax tomography and echocardiography findings were recorded. The collected data were evaluated using statistical methods RESULTS:69 hypervolemic patients were included in the study. Control NT-proBNP parameter of patients which hypervolemia treated, showed a statistically significant decrease compared to the NT-proBNP values measured before treatment (p:0.012) It was determined that there was a significant difference between the initial and subsequent NT-proBNP values of patients whose hypervolemia increased after hospitalization. An increase in NT-proBNP values was detected in patients which fluid balance remained positive. Statistically significant correlations were detected between serum NT-proBNP values and serum creatinine, sodium, albumin and blood hemoglobin values. CONCLUSION: NT-proBNP parameter should be considered as a marker of hypervolemia, and monitoring this marker at regular intervals can give an idea about the volume status in patients with hypervolemia with preserved cardiac ejection fraction and no obvious heart valve pathology. KEYWORDS: Hypervolemia, NT-proBNP