Les videoclips en classe de FLE
Fransızca öğretiminde video klipler
- Tez No: 844626
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU ÖZTİN PASSERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Türkiye'de birinci ya da ikinci yabancı dil olarak Fransızca dersleri bulunan okullarda eğitim alan öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmeyi hedeflemiştir. Bu amaçla oluşturulmuş belli başlı stratejileri yazma ile ilgili derslerde uygulayarak, bir yandan yaratıcı yazma becerileri kazandırmayı diğer yandan da doğru yazma becerileri geliştirmeyi amaçlayan bir çalışma olma özelliği taşımaktadır. Yazma becerilerinin geliştirilmesi hem anadilde hem de öğrenilen yabancı dilde, üzerinde çalışılması gereken bir konudur. Bu amaçla birçok yöntem kullanılabilir ve materyal geliştirilebilir. Yazılı bir yapıtın veya ürünün görsel dille aktarılması alışılmış bir durumdur. Bu çalışmanın farkı ise, görsel dilde verilmiş olan bir ürünün ya da anlatının yazılı dile aktarılmasıdır. Çalışmada, ülkemizde yabancı dil öğrenen öğrencilerin, yazma becerilerini geliştirmek için ilgi çekici yöntemlerin kullanılması düşüncesi çıkış noktası olmuştur ve ilgi çekici yöntem ve araçlar olarak video klipler düşünülmüştür. Bundan yola çıkarak, Dokuz Eylül Üniversitesi Fransız Dili Eğitimi Anabilim Dalı öğrencileri ile Drama dersleri kapsamında, konuyla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Öğrencilerin derslerde hazırladıkları içerikler ve ödevler çalışmanın inceleme verilerini oluşturmaktadır. Dolayısıyla, yabancı dil öğrencileri, sonradan öğrendikleri dilde yazma becerilerini geliştirirken, hazırlanmış stratejiler aracılığıyla, neyi yazacaklarını ve neye dayanarak yazacaklarını bildikleri bir bilişsel düzeye gelmiş olacaklar böylece mevcut strateji ve yöntemleri geliştirerek sahip oldukları yazma becerilerini daha verimli ve yüksek bir düzeye taşıyabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aimed to improve the writing skills of the students whose mother tongue is Turkish and who are educated in schools that have French lessons as first or second foreign language and by using certain strategies developed in this context, it aims to write both correctly and beautifully within the creative writing skills. The development of writing skills is an issue that needs to be studied both in the mother tongue and in the foreign language learned. Many tools and materials can be developed for this purpose. It is customary to convey a written work or product through visual methods. The difference of this work is that a visual product is transformed into a written work or product. In the study, the idea of using interesting methods to improve the writing skills of foreign language learners in our country was the starting point, and video clips were considered as interesting methods and tools. Based on this, studies on the subject were carried out with the students of Dokuz Eylül University French Language Education Department within the scope of Drama lessons. The contents and assignments prepared by the students in the lessons constitute the data of the study to be examined. Therefore, while developing their writing skills in the new language, foreign language students will come to a level where they know what to write and on what basis, through the prepared strategies, and will be able to create a wider writing field by developing existing strategies and methods.