P-laplasyen operatör içeren bir kesirli sınır değer probleminin çözümlerinin varlığı üzerine
On the existence of solutions of a fractional boundary value problem with p-laplacian operator
- Tez No: 844668
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez, kesirli diferansiyel denklemlerin temel tanımlarını ve teoremlerini incelerken, p-Laplasyen sınır değer probleminin detaylı analizine odaklanmıştır. Kesirli diferansiyel denklemlerin temel kavramlarından yararlanarak, bu alandaki önemli bir problem olan $p$-Laplasyen için varlık teoremleri Avery-Peterson sabit nokta teoremi aracılığıyla ispatlanmıştır. Ayrıca kesirli diferansiyel denklemlerin kararlılığına değinilmiştir. Matematiksel titizlik içinde yürütülen bu çalışma, kesirli diferansiyel denklemler alanındaki teorik ve uygulamalı araştırmalara katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the fundamental definitions and theorems of fractional differential equations, focusing on a detailed analysis of the p-Laplacian boundary value problem. Utilizing the basic concepts of fractional calculus, existence theorems for the significant problem of p-Laplacian have been proven through the Avery-Peterson fixed point theorem. Furthermore, the stability of fractional differential equations is addressed. Conducted with mathematical rigor, this work contributes to both theoretical and practical research in the field of fractional differential equations.