Transkutan pacemaker uygulamasında paramediklerin yetkinliğine ilişkin yapılandırılmış simülasyon tabanlı eğitim programı: İlişkisel değişkenler açısından değerlendirme
Structured simulation-based training program on the competence ofparamedics in transcutaneous pacemaker application: Evaluation in terms of relational variables
  1. Tez No: 844704
  2. Yazar: DAMLA AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırma transkutan pacemaker uygulamasında paramediklerin yetkinliğine ilişkin yapılandırılmış eğitim programını değerlendirmeyi ve paramediklerin özyeterliliğinin, algılanan stres düzeylerinin transkutan pacemaker uygulamasını nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlayan, deneysel bir çalışmadır. Gereç ve yöntem: Araştırmanın veri toplama aşaması yeni mezun olmuş paramedikler ile yürütülmüştür. Veriler Temmuz 2022-Eylül 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma evrenini; 2021-2022 eğitim öğretim yılın da mezun olmuş ve temel EKG (elektrokardiyografi) eğitimi almış TAPDER( Tüm Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedikler Derneği) e üye paramedikler oluşturmuştur (n:60).Çalışmanın birinci kısmında paramediklere Transkutan Pacemaker uygulama (TCP) eğitimi verilmiş, eğitim öncesi ve sonrası bilgi düzeyleri değerlendirilmiş, ikinci kısmımda ise katılımcılara Öz yeterlilik Ölçeği (ÖYÖ), Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği (ASÖ) uygulanmıştır. Bulguların analizinde Mann Whitney U testi ,ki-kare (ꭓ2) analizi, ölçeklerin güvenilirlik indekslerini değerlendirme Cronbach alfa katsayısı uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan paramediklerin %75 ini kadınlar %25 ini erkekler oluşturmaktadır. Deney grubundaki paramedikler bilgi sorularına %90,46 oranın da doğru cevap verirken, kontrol grubu %34,2 oranın da doğru cevap vermiştir. Deney grubunun eğitim öncesi bilgi sorularına doğru cevap verme oranı %32,2'dir. Öz yeterlilik düzeylerinde deney ve kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05).İki grubun da ÖYÖ düzeyleri yüksektir (Deney grubu 62,13 puan, kontrol grubu 63,73 puan). Deney grubunun ASÖ düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Transkutan pacemaker yetkinlik rehberine göre deney grubu simülasyon eğitimi sonrası %72,56 ustalaşmış , %26,41 yeterli , %1,02 geliştirilmesi gerekli çıkarken, kontrol grubu %39,08 ustalaşmış,%21,28 yeterli ,%39,64 geliştirilmesi gerekli çıkmıştır. Sonuç: Paramediklerin özyeterliliği ortalamanın üstünde, stres düzeyleri yüksektir. TCP ugulama beceri eğitim sonrası artmıştır. TCP uygulamasın da simülasyon tabanlı eğitim almak öğrenmeyi kalıcı hale getirirken uygulama süresini kısaltmaktadır. Hastane öncesi acil müdahale profesyonelleri olan paramediklerin eğitimlerinin simülasyon tabanlı hale getirilmesi gerekmektedir. Anahtar Kelimeler; Paramedik; kalp pili; transkutan pacemaker; hastane öncesi; ambulans
Özet (Çeviri)
Objective: This is an experimental study aiming to evaluate a structured training programme on paramedics' competence in transcutaneous pacemaker application and to investigate how paramedics' self-efficacy and perceived stress levels affect transcutaneous pacemaker application. Materials and method: The data collection phase of the study was conducted with newly graduated paramedics. Data were collected between July 2022 and September 2022. The research population consisted of TAPDER (All Emergency Medical Technician and Paramedics Association) member paramedics who graduated in the 2021-2022 academic year and received basic ECG (electrocardiography) training (n: 60).In the first part of the study, paramedics were given Transcutaneous Pacemaker application (TCP) training, their knowledge levels before and after the training were evaluated, and in the second part, Self-efficacy Scale (SES) and Perceived Stress Level Scale (PSL) were applied to the participants. Mann Whitney U test, chi-square (ꭓ2) analysis, Cronbach's alpha coefficient was used to evaluate the reliability indexes of the scales. Findings: 75% of the paramedics participating in the study were women and 25% were men. Paramedics in the experimental group answered the information questions correctly at a rate of 90.46%, while the control group answered correctly at a rate of 34.2%. The rate of correct answers of the experimental group to the pre-training knowledge questions was 32.2%. There was no significant difference between the experimental and control groups in self-efficacy levels (p>0.05). Both groups had high levels of SES (experimental group 62,13 points, control group 63,73 points). It was found that the experimental group had a higher level of ASL. According to the transcutaneous pacemaker competency guide, the experimental group was 72.56% mastered, 26.41% adequate, 1.02% needed to be improved after simulation training, while the control group was 39.08% mastered, 21.28% adequate, 39.64% needed to be improved. Conclusion: Paramedics' self-efficacy was above average and stress levels were high. TCP application skills increased after training. Simulation-based training in TCP application makes learning permanent and shortens the application time. The training of paramedics, who are pre-hospital emergency intervention professionals, should be simulation-based. Keywords; Paramedic; Heart battery; transcutaneous pacemaker; pre-hospital; ambulance;