Acil Servis hekimlerinin eksternal pacemaker (geçici kalp pili) kullanımındaki becerilerinin araştırılması
Investigation of emergency physicians' skills in using external pacemaker (temporary pacemaker)
- Tez No: 841094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Kalp pilleri; elektrotları aracılığıyla elektriksel enerji uyarılarını kalbe gönderen ve eksternal veya implante edilebilen tipleri olan gelişmiş cihazlardır. Transkutanöz pacemaker; kalıcı kalp pili uygulanana kadar ya da bradiaritmi veya taşiaritmi sonlandırılana dek kalbin elektriksel uyarımını sağlamak için kullanılmaktadır. Taşikardik ve bradikardik kalp hızı nedeniyle bozulan hemodinamik parametreleri düzenler ve dolaşım bütünlüğünü korur. Bu çalışmadaki amacımız Acil Tıp asistanlarının transkutanöz kalp pili kullanımı hakkındaki bilgi seviyesini ölçmek; teorik ve pratik eğitim verilerek farkındalık seviyesini artırmayı hedeflemektedir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma; Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBU) Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis kliniğinde eğitime devam eden ve çalışmaya katılmayı kabul eden Acil Tıp asistanları üzerinde gerçekleştirildi. Acil Tıp asistanlarına önce transkutanöz kalp pili kullanımı hakkında önceden hazırlanmış ön test uygulandı. Sonrasında hem teorik hem de pratik olarak eğitim verildikten sonra katılımcılara son test uygulaması gerçekleştirildi. Çalışmaya katılmayı kabul eden Acil Tıp asistanlarına uygulanan ön test ile demografik bilgileri ve uygulama geçmişleri kayıt altına alındı. Elde edilen veriler karşılaştırılarak analiz edildi. BULGULAR: Çalışmaya %32,5 kadın toplam 40 Acil Tıp asistanı katıldı. Katılımcıların yaş ortalaması 29,5±3,22 olarak saptandı. Katılımcıların 11'i (%37,5) asistanlık eğitiminin 3-4 yıllık süresi içindeydi. Katılımcıların 36'sı (%90) daha önce bir eksternal pacemaker uygulaması yapıldığını görürken, 29'u (%72,5) en az bir eksternal pacemaker uygulamasında bulunduğunu belirtti. Katılımcıların ön teste verdikleri cevaplar sonrasında ortalama puanları 10,28±2,5 iken, son teste verdikleri ortalama puan 13,03±1,67 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Heart pacemakers are devices that transmit electrical energy signals to the heart via electrodes and come in external or implantable types. Transcutaneous pacemakers are used to provide electrical stimulation to the heart until a permanent pacemaker is applied or until bradycardia or tachyarrhythmia is terminated. This study aims to measure the knowledge level of Emergency Medicine assistants regarding the use of transcutaneous pacemakers and to increase theoretical and practical training levels. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted on Assistant Physicians who agreed to participate in the Emergency Service Clinic of SBU Antalya Training and Research Hospital. First, a pre-test on the use of transcutaneous pacemakers was administered to Assistant Physicians. Subsequently, both theoretical and practical training were provided, followed by a final test for participants. Demographic information and practice histories were recorded for the physicians who agreed to participate, along with the pre-test administered to Assistant Physicians. The obtained data were compared and analyzed. RESULTS: The study included 40 physicians, 13 of whom were female (32.5%). 11 participants (37.5%) were in their 3-4 years of assistantship training. While 36 participants (90%) observed an external pacemaker application before, 29 (72.5%) stated their involvement in an external pacemaker application. Both pre-test and post-test assessments were conducted on the participants. After the pre-test, the participants had an average score of 10.28±2.5, whereas the average score in the post-test was determined as 13.03±1.67.