Migren hastalarında otistik özellikler ve duyusal profilin migren şiddeti, anksiyete duyarlılığı, anksiyete ve depresyon şiddeti üzerine olan etkisi
The effect of autistic traits and sensory profile on migraine severity, anxiety sensitivity, anxiety and depression severity in migraine patients
  1. Tez No: 844733
  2. Yazar: NUR NİHAL TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. ASLI KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Arka Plan: Migren ve Otizm Spektrum Bozukluğu her ikisi de beyinde yaygın değişimlere neden olmakla birlikte her iki hastalık da duyusal uyaranlara artmış duyarlılıkla karakterize beyin durumlarıdır. İlgili literatür incelendiğinde otizm spektrum bozukluğuna sahip bireylerde daha fazla migren yaygınlığı gösterilmiştir. Ancak literatürde migren hastalarında otistik özelliklerin migren hastalığına bağlı yeti yitimini, depresyonu ve anksiyeteyi inceleyen çalışmalar bulunmamaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı migren hastaları ile sağlıklı kontrol gurubu arasında otistik özellikler, duyu profili arası, anksiyete duyarlılığı, depresyon ve anksiyete arasındaki farkları anlamak ve migrenli hasta grubunda duyu profili ve otistik özelliklerin migrene bağlı yeti yitimi anksiyete ve depresyonla olan ilişkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya 169 migren hastası 112 yaş cinsiyet eğitim durumu açısından eşleştirilmiş sağlıklı kontrol grubu alınmış ve katılımcılara Otizm Spektrum Anketi (OSA), Anksiyete Duyarlılığı Anketi (ADÖ), Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD), Baş Ağrısı Yeti Yitimi Ölçeği ( HIT-6) ve Dunn Yetişkin Adolesan Duyu Profili Ölçeği verilmiştir. İkili gruplar arasında kıyaslamalar için bağımsız örneklem t testi, değişkenler arasında ilişkiyi göstermek için korelasyon analizleri ve bağımlı değişkenlerin bağımsız değişkenler üzerine etkisini değerlendirmek için regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Migren tanılı hasta grubunda OSA toplam ve OSA alt ölçeklerinden ayrıntıya dikkat, dikkati kaydırabilme ve sosyal beceri alt ölçekleri anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Yine migrenli hasta grubunda duyusal hassasiyet, duyusal kaçınma ve düşük kayıt duyu modaliteleri daha yüksek oranda görülmüştür. Migrenli hasta grubunda ayrıntıya dikkat ve duyusal hassasiyetin baş ağrısı yeti yitimindeki değişimleri öngördüğü, duyusal hassasiyet, duyusal arayış, düşük kayıt duyu modaliteleri ile sosyal beceri alt ölçeğinin migren hastalarında depresyonu yordadığı, duyusal hassasiyet, anksiyete duyarlılığı bilişsel alt ölçeği ve düşük kayıt duyu modalitelerinin migren hastalarında anksiyeteyi yordadığı gösterilmiştir. Sonuç: Migren hastalarında otistik özellikler sağlıklı kontrol grubuna göre daha fazla görülmekte ve otistik özellikler baş ağrısına bağlı yeti yitimi ve depresyonu öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Although Migraine and Autism Spectrum Disorder both cause widespread changes in the brain, both diseases are brain conditions characterized by increased sensitivity to sensory stimuli. When the relevant literature is examined, it has been shown that migraine prevalence is higher in individuals with autism spectrum disorder. However, there are no studies in the literature examining autistic features, disability, depression, and anxiety due to migraine disease in migraine patients. Purpose: This study aims to understand the differences between autistic features, sensory profile, anxiety sensitivity, depression, and anxiety between migraine patients and the healthy control group and to examine the relationship between sensory profile and autistic features and migraine-related disability, anxiety, and depression in the migraine patient group. Method: The study included 169 migraine patients and 112 age-gendered and educationally matched healthy control groups, and participants were asked to take the Autism Spectrum Questionnaire (OSA), Anxiety Sensitivity Questionnaire (ADS), Hospital Anxiety Depression Scale (HAD), Headache Disability Scale (HIT-6). ) and Dunn Adult Adolescent Sensory Profile Scale were given. Independent samples t-test was used for comparisons between pairs, correlation analyses were used to show the relationship between variables, and regression analyses were used to evaluate the effect of dependent variables on independent variables. Results: In the patient group diagnosed with migraine, OSA total and OSA subscales, attention to detail, switching attention, and social skills subscales were significantly higher. Again, sensory sensitivity, sensory avoidance, and low- registration sensory modalities were observed at higher rates in the migraine patient group. In the migraine patient group, attention to detail and sensory sensitivity predicted changes in headache disability, sensory sensitivity, sensory seeking, low-register sensory modalities, and social skill subscale predicted depression in migraine patients, sensory sensitivity, anxiety sensitivity cognitive subscale, and low-register sensory modalities predicted depression in migraine patients. It has been shown to predict anxiety. Conclusion: Autistic traits are more common in migraine patients than in the healthy control group, and autistic features predict headache-related disability and depression.