10-14 yaş ergenlerde dijital oyun bağımlılığı, oyunsallık, öz-yeterlik ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between digital game addiction, playfulness, self-efficacy and psychological resilience in 10-14 years old adolescents
- Tez No: 844734
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, 10-14 yaş ergenlerde dijital oyun bağımlılığı, oyunsallık, öz-yeterlik ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu doğrultuda, tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiş, yaşları 10-14 arasında olan 127 ergenler katılmıştır. Verilerin toplanmasında“Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”,“10-14 Yaş Çocuklarda Oyunsallık Ölçeği”,“Çocuklar İçin Öz-Yeterlik Ölçeği”ve“Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistiklerden, bağımsız örneklem T-testi, tek yönlü varyans analizi One-Way Anova ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı (r) yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda: Dijital oyun bağımlılığı ile oyunsallık arasında anlamlı ilişki bulunmadığı, dijital oyun bağımlılığı ile öz-yeterlik arasında negatif yönlü zayıf ilişki olduğu, dijital oyun bağımlılığı ile psikolojik dayanıklılık arasında negatif yönlü orta ilişki olduğu; oyunsallık ile öz-yeterlik arasında anlamlı ilişki bulunmadığı, oyunsallık ile psikolojik dayanıklılık arasında pozitif yönlü zayıf ilişki olduğu ve öz-yeterlik ile psikolojik dayanıklılık arasında pozitif yönlü orta ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between digital game addiction, playfulness, self-efficacy and psychological resilience in adolescents aged 10-14. In this direction, 127 adolescents between the ages of 10-14 and selected by random sampling method participated. In the collection of the data, the“Digital Game Addiction Scale for Children”, the“Playfulness Scale in Children Aged 10-14”, the“Self-Efficiency Scale for Children”and“Adolescent Psychological Resilience Scale”were used. In the analysis of the data, the descriptive statistics, independent sample T-test, one-way variance analysis One-Way Anova and Pearson Moments Product Correlation Coefficient (r) were used. As a result of the research: It was determined that there is no significant relationship between digital game addiction and playfulness, there is a negative weak relationship between digital game addiction and self-efficacy, there is a negative moderate relationship between digital game addiction and psychological resilience; It was determined that there is no meaningful relationship between playfulness and self-efficacy, there is a weak positive relationship between playfulness and psychological resilience, and there is a positive moderate relationship between self-efficacy and psychological resilience.