Şiddetli Akne Vulgariste sistemik isotretinoin tedavisinin adrenal hormonlar üzerindeki etkisi
The effects of systemic isotretinoin treatment on adrenal steroid and sex hormones level in Severe Acne Vulgaris
- Tez No: 845032
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DENİZ YÜCELTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Giriş: Akne vulgaris pilosebase ünitenin kronik inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Hormonların, aknenin hem patogenezi hem de tedavisinde önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Akne tedavisinde kullanılan sistemik isotretinoin akne patogenezinde rol oynayan bazı hormon seviyelerinde değişikliğe yol açtığı gösterilmiştir. Ancak buna dair literatürde çelişkili sonuçlar veren az sayıda araştırma bulunmaktadır. Amaç ve Yöntem: Bu çalışmanın amacı isotretinoin tedavisinin adrenal ve seks steroid hormon düzeyleri etkisini araştırmaktır. 39 orta şiddetli ve şiddetli akne vulgaris hastasının tedavi öncesi ve tedavinin 3. ayında, 39 sağlıklı gönüllünün bir kez adrenal ve seks steroid hormon düzeylerine LCMS/MS ve ECLIA yöntemi ile bakıldı. Ayrıca hastalar hirsutizim ve menstrüasyon düzensizlik açısından her vizitte sorgulandı. Bulgular: Hastaların tedavi öncesindeki androjen hormonları, 17-OH- Pregnenolon, 11-Deoksikortizol, Progesteron ve 11-Deoksikortikosteron düzeyleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksekti. Tedavinin 3.
Özet (Çeviri)
Background: Acne vulgaris is a chronic inflammatory skin disease primarily affecting the pilosebaceous unit. Hormones play an important role in both the pathogenesis and treatment of acne, Systemic isotretinoin is one of the most effective treatments for acne, recently there has been interest on the potential role of isotretinoin on hormone levels playing role in acne pathogenesis, even though there are few studies with contradictory results addressing this issue. Nevertheless, There are no extensive and comprehensive studies on this topic yet. Objectives and Methods: The aim of this study is to investigate the effects of isotretinoin treatment on the levels of adrenal and sex steroids. Hormone levels were analyzed in 39 patients with moderate to severe acne vulgaris before treatment and at the 3rd month of treatment, as well as in 39 healthy volunteers, using steroid LCMS/MS and ECLIA methods.