Sağlık sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin kurumsal yönetim ilkelerine uyum durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the status of compliance with corporate governance principles of comparations operating in the health sector
  1. Tez No: 845106
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM DUVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KAVUNCUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sağlık sektörü içinde çok farklı organizasyonlar yer almaktadır. Bazı şirketler hizmet sunum faaliyetlerini yerine getirmekte iken bazı şirketler ise hizmet sunumunda kullanılan diğer kaynakları üretmektedir. Kurumsal yönetim, şirketlerde yönetim uygulamalarına yön kazandıran ilkeler, kurallar, uygulamalar bütünü olarak görülebilir. Güven, şeffaflık ve sorumluluk ilkelerine dayanan iyi kurumsal yönetim ilkeleri şirketlerin uzun dönemli performansını olumlu yönde etkilemektedir. Tüm şirketlerin hissedarlarına ve diğer paydaşlarına karşı sorumluluklarını en etkili biçimde yerine getirmesi gerekmektedir. Şirketlerin hissedar ve diğer paydaşlarına karşı sorumluluklarını hesap verebilirlik, şeffaflık gibi ilkelere dayalı biçimde yerine getirmesi ise kurumsal yönetimin özünü oluşturmaktadır Bu çalışmanın amacı, Borsa İstanbul 100 endeksinde yer alan ve sağlık sektörü içinde faaliyette bulunan şirketlerin kurumsal yönetim ilkelerine uyum durumlarının incelenmesidir. Araştırmada herhangi bir örnekleme işlemi uygulanmamış ve tüm şirketler araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada şirketlerin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından belirlenen kurumsal yönetim ilkelerine büyük ölçüde uyum gösterdikleri saptanmıştır. Bununla birlikte bazı ilkelere uyum konusunda (örneğin çalışanların yönetime katılımı) istenilen seviyeye erişilmediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
There are many different organizations within the health sector. While some companies carry out service delivery activities, some companies produce other resources used in service delivery. Corporate governance can be seen as a set of principles, rules and practices that guide management practices in companies. Good corporate governance practices based on the principles of trust, transparency and responsibility positively affect the long-term performance of companies. All companies must fulfill their responsibilities towards their shareholders and other stakeholders in the most effective way. The essence of corporate governance is that companies fulfill their responsibilities towards their shareholders and other stakeholders based on principles such as accountability and transparency. The purpose of this study is to examine the compliance with corporate governance principles of companies that both operating in the healthcare sector and included in the Borsa Istanbul 100 index. No sampling process was applied in the research and all companies were included in the research sample. The research found that the companies largely comply with the corporate governance principles determined by the Capital Markets Board (SPK). However, it can be said that the desired level has not been reached in terms of compliance with some principles (for example, employee participation in management).