Gastronomi ve mutfak sanatları ile beslenme ve diyetetik lisans-yüksek lisans öğrencilerinin çiğ gıda (Raw food) algılarının belirlenmesine yönelik çalışma
Study on determining raw food perceptions of gastronomy and culinary arts and nutrition and dietetics undergraduate students
- Tez No: 845109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Ankara ilinde Başkent Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile Beslenme ve Diyetetik Lisans – Yüksek Lisans programında eğitim alan öğrencilerin çiğ beslenme ile ilgili bilgi düzeyleri neticesinde nasıl bir algıya sahip oldukları, kişilerin çiğ beslenme şeklini tercih etme sebeplerinin neler olabileceği; ayrıca çiğ besinler ile ilgili davranış ve tutumunun yemek hazırlama becerisine etkisinin neler olduğunun saptanması hedeflenmiştir. Araştırma evrenini, Başkent Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları ile Beslenme ve Diyetetik Lisans – Yüksek Lisans programında eğitim alan öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmaya katılmayı kabul eden 109'u lisans 42'si yüksek lisans olmak üzere 151 öğrenci ile çalışılmıştır. Anket yöntemiyle Google Forms üzerinden veri toplama tekniği kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, üniversite öğrencilerine raw food beslenmeye olan ilgileri, bu beslenme tarzında tüketim alışkanlıkları ve bu ürünlerle ilgili düşünceleri sorulmuştur. Öğrencilerin tüketim tercihlerini etkileyen faktörlerin neler olduğu da araştırma kapsamında incelenmiştir. Bu çalışma, genel olarak öğrencilerin raw food beslenme tercihlerini etkileyen faktörleri araştırmayı amaçlamaktadır, böylece literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir. Araştırma altı ana bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde, çalışmanın konusu genelden özele giden bir sıra izlenerek ve araştırmanın dayandığı alanın çerçevesi tanımlanmıştır. İkinci bölümde, araştırma konusu ile yapılan literatür taraması sonucunda edinilen bilgilere ve konu ile ilgili önceki çalışmalardaki saptamalara kısaca yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın yöntemi anlatılarak, anakütlenin tanımı yapılmış, örneklem seçiminin nasıl gerçekleştirildiği ve veri toplama tekniği açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, analiz ve bulguların yorumlanması gerçekleştirilmiştir. Beşinci bölümde, çalışma ile ilgili tartışma kısmına yer verilmiştir. Altıncı bölüm, yani sonuç kısmında ise elde edilen bulguların özlü bir şekilde özetlenmiştir. Yedinci ve son bölümde, öneriler kısmı ile, gelecekte yapılacak çalışmalara rehberlik etme amacı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, what kind of perception do the students studying at Başkent University Gastronomy and Culinary Arts and Nutrition and Dietetics Undergraduate - Master's program, who receive higher education services in Ankara, have as a result of their knowledge level about raw nutrition, what might be the reasons why people prefer raw nutrition; It was also aimed to determine the effects of behavior and attitude regarding raw foods on food preparation skills. The research population consisted of students studying at Başkent University Gastronomy and Culinary Arts and Nutrition and Dietetics Undergraduate and Master's programs. A total of 151 students, comprising 109 undergraduates and 42 graduates who agreed to participate in the research, were included in the study. Data collection was conducted using the survey method through Google Forms. Within the scope of the study, university students were asked about their interest in raw food nutrition, their consumption habits in this diet and their opinions about these products. The factors affecting students' consumption preferences were also examined within the scope of the research. This study aims to investigate the factors affecting students' raw food nutritional preferences in general, thus aiming to contribute to the literature. The research is discussed in six main sections. In the first section, the subject of the study is defined in an order from general to specific and the framework of the field on which the research is based is defined. In the second chapter, the information obtained as a result of the literature review on the research topic and the findings of previous studies on the subject are briefly included. In the third chapter, the method of the research is explained, the population is defined, how the sample selection is carried out and the data collection technique is explained. In the fourth chapter, analysis and interpretation of the findings were carried out. In the fifth chapter, the discussion section about the study is included. In the sixth chapter, that is, the conclusion, the findings are summarized concisely. In the seventh and last chapter, suggestions are presented to guide future studies.