Dada akımı sanatçılarının çalışmalarında kolaj tekniğinin yeri ve önemi
The importance and place of collage technique in the works of Dada movement artists
- Tez No: 845315
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN CEBRAİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dada Akımı Sanatçılarının Çalışmalarında Kolaj Tekniğinin Yeri ve Önemi" konulu tez çalışması kapsamında Dada Akımının ilerlemesine neden olan sanatçıların eserlerinin incelenerek Dada çalışmalarındaki kolaj tekniğinin kullanımının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada sanat çevresinde oldukça önemli bir yeri olan Dada akımı sanatı incelenmiştir. Özellikle anti-sanat teriminden yola çıkarak, hayat içerisindeki gündelik kullanım malzemelerini sanat eseriyle birleştiren ve her türlü zıt düşüncelerin sembolü olan Dada akımının etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Dada akımında kolaj tekniğini kullanan sanatçılar belirlenerek, seçilen bu sanatçıların çalışmaları ve kolaj tekniğini ifade ediş biçimleri araştırılmış ve çağdaş anlamda yorumlanabilirliğine öncü olmuştur. Çağdaş sanat disiplini dahilinde yeniden yorumlanan kolaj tekniği günümüz sanat anlayışına yeni açılımlar getirmektedir. Dada akımı sanatçıları, aykırı bir sanat anlayışı ile kolaj tekniğini tekrara düşmeden çağdaş, plastik ve estetik değerler ile oluşması aşamasında önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis,“The Place and Importance of Collage Technique in the Works of Dada Art Artists,”is to look into how collage Technique is used in Dada art by looking at the Works of Artists who have advanced the Dada Movement. Dada art was studied in the research, as it holds a significant position in the art world. Focusing specifically on the concept of“anti-art”, the study aims to examine the consequences of Dada Art, which is a symbol of several opposing viewpoints and merges everyday objects with artistic mediums. It is known who among the artists employs the Dada Movement's collage Technique. These chosen artists' Works and the collage tecnique they employ heve been studied and their interpretations have been innovative in the modern sense. The collage technique, which has been reinvented in the field of contemporary art, expands our knowledge of art in new ways. In order to form the collage technique with modern, plastic, and aesthetich characteristics without falling into repetition with today's understanding of art, Dada art is crucial.