Üstün başarılı akademisyenlerin kariyer kimliğinin inşası
Constructing the career identity of distinguished academics
  1. Tez No: 845363
  2. Yazar: HATİCE MERVE BİRCAN ALTINSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Son dönemde dünyada ve Türkiye'de akademisyenler değerlendirilirken performans ve sıralama öne çıkmaktadır. Akademisyenlerle ilgili yapılan çalışmalar genel itibariyle akademisyenleri listelemeye yönelik olup, akademisyenlere başarıyı getiren yetişme süreçlerinin ele alınmadığı görülmektedir. Bu kapsamda araştırmanın amacı, üstün başarılı akademisyen olarak tanımlanan başarılı akademisyenlerin kariyer kimliklerini nasıl inşa ettiklerini ve bunu nasıl anlattıklarını ortaya koymak ve kariyer gelişim süreçlerini incelemektir. Nitel araştırma yöntemiyle tasarlanan araştırmada, anlatı yaklaşımı benimsenmiştir. Araştırmanın temelde iki veri kaynağı bulunmaktadır. Bunlardan birisi akademisyenlerle yapılan mülakatlar, diğeri ise akademisyenlere ait biyografiler ve video röportajdır. Araştırma iki aşamalı yürütülmüştür. İlk aşamada sosyal ve beşerî bilimler (a), fen ve mühendislik bilimleri (b) ve sağlık bilimleri ve yaşam (c) alanlarından on sekiz akademisyene ait önce doküman incelemesi yapılmış, ikinci aşamada ise bu akademisyenlerle mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte altı akademisyene ait biyografiler kariyer kimliğinin inşasına uygun olan bulguları taramak üzere okunmuştur. Bir akademisyene ait röportaj ise videonun deşifresi yapılarak incelenmiştir. Bu okumalardan elde edilen veriler ve deşifrelerden elde edilen mülakat dokümanları anlatı analizine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak üstün başarılı akademisyenlerin kariyer kimlik inşalarında dört ana tema ve bunu destekleyen sekiz tema bulunmuştur. Üstün başarılı akademisyenler kariyer kimliklerini çok çalışma, merak, hedef odaklılık ve planlı çalışma ve uluslararası iş birlikleri, ilişkileri ve ekip çalışması üzerine inşa etmişlerdir. Bununla birlikte akademik üretim ve yayın, başarı, kimlikle özdeşleşme, rol model, öğrenci yetiştirme, kritik dönüm noktaları, aile, çevre ve eğitim süreçlerinin etkisi ve yayın dışı akademik işler temaları kariyer kimlik inşasına ait destekleyici diğer temalar olmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, performance and ranking have come to the fore when it comes to the evaluation of academics in the world and in Turkey. Studies on academics generally aim to list academics and it is seen that the educational processes that bring success to academics are not addressed. With this in mind, the aim of this study is to find out how successful academics, defined as distinguished academics, construct their career identity and how they explain it, and to examine their career development processes. A narrative approach was chosen for the study, which was developed using a qualitative research method. The study is essentially based on two data sources. One is interviews with academics and the other is biographies of academics and video interviews. The study was conducted in two phases. In the first phase, a document analysis was conducted for eighteen academics from the fields of social sciences and humanities (a), natural sciences and engineering (b) and health sciences and life (c), and in the second phase, interviews were conducted with these academics. In addition, the biographies of six academics were read in order to scan the findings suitable for the construction of career identity. The interview of one academic was analyzed by transcribing the video. The data obtained from these readings and the interview documents obtained from the transcripts were subjected to narrative analysis. As a result, four major themes and eight supporting themes were found in the career identity constructions of distinguished academics. Distinguished academics built their career identity on hard work, curiosity, goal orientation and planned work and international collaboration, relationships and teamwork. In addition, publications, success, identification with identity, student training, role modeling, critical turning points, the influence of family, environment and education and academic activities outside of publication were other themes that supported career identity construction.