Rekreasyonel liderlik ve sosyal bütünleşme: Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin davranışlarının analizi
Recreational leadership and social integration: An analysis of the behaviors of faculty of sports sciences students
  1. Tez No: 942366
  2. Yazar: MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin rekreasyonel liderlik davranışlarının sosyal bütünleşme üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Araştırmada öğrencilerin hangi tür rekreasyon faaliyetlerine katıldığı, rekreasyon faaliyetlerine katılma sıklığı, rekreasyon liderliği davranışları ve öğrencilerin sosyal bütünleşme düzeyleri gibi faktörler üzerinde durulmuştur. Araştırmanın evren ve örneklemini Batman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmaya 164 erkek ve 154 kadın olmak üzere toplamda 318 öğrenci katılmıştır. Veri toplamak için Google formlar aracılığıyla Kişisel Bilgi Formu, Rekreasyonel Liderlik Ölçeği ve Sporda Sosyal Bütünleşme Ölçeği uygulanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 23 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığını belirlemek için çarpıklık ve basıklık değerleri değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçların ±1 aralığında olduğu gözlemlenmiştir. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi 0.01 ve 0.05 olarak kabul edilmiş, elde edilen sonuçlar bu düzeylere göre yorumlanmıştır. Sonuç olarak, araştırmaya katılan spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin liderlik tarzları ile bireylerin gelişim boyutları arasındaki güçlü ve anlamlı ilişkiler tespit edildi. Özellikle demokratik liderlik ile kişisel gelişim ve sosyalleşme arasındaki yüksek korelasyonlar, demokratik liderlik tarzının bireylerin hem bireysel hem de sosyal gelişimine olumlu katkıda bulunduğunu göstermektedir. Bu bulgu, demokratik liderliğin katılımcılığı teşvik etmesi, bireyin özgüvenini artırması ve sosyal etkileşimleri desteklemesi ile açıklanabilir. Buna karşın, otokratik liderlik ile alt boyutlar arasındaki nispeten düşük korelasyonlar, otokratik liderliğin bireyin gelişimi üzerinde daha sınırlı bir etkisi olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the impact of recreational leadership behaviors of students studying at the Faculty of Sports Sciences on social integration. The study focuses on factors such as the types of recreational activities in which students participate, the frequency of participation in recreational activities, recreational leadership behaviors, and the levels of social integration of the students. The population and sample of the study consist of students enrolled in the Faculty of Sports Sciences at Batman University. A total of 318 students, 164 male and 154 female, participated in the study. To collect data, a Personal Information Form, the Recreational Leadership Scale, and the Social Integration Scale in Sports were applied through Google Forms. Statistical analyses were conducted using SPSS 23 software. To determine whether the data followed a normal distribution, skewness and kurtosis values were evaluated, and the results obtained were found to be within the ±1 range. In all analyses, the significance level was accepted as 0.01 and 0.05, and the results were interpreted based on these levels. As a result, strong and significant relationships were found between the leadership styles of the students and the developmental dimensions of individuals. In particular, the high correlations between democratic leadership and personal development and socialization suggest that the democratic leadership style positively contributes to both individual and social development. This finding can be explained by the fact that democratic leadership encourages participation, increases the individual's self-confidence, and supports social interactions. In contrast, the relatively low correlations between autocratic leadership and the sub-dimensions suggest that autocratic leadership has a more limited effect on individual development.