Toplumsal kriz dönemlerinde belgesel sinemada gerçeklik ve temsil olgusu: COVİD 19 salgın süreci
Reality and represantation in documentary cinema in times of social crisis: COVID 19 pandemic
- Tez No: 845565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SÜNBÜL OLGUNDENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Radyo-Televizyon, Public Health, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Dijital teknolojilerin sinema faaliyetleri üzerinde etkili olmaya başlaması ile birlikte belgesel sinemada bazı alanlarda değişim süreci yaşanmıştır. Belgesel yapımcılığının zamanla dönüşmeye başlaması konvansiyonel dönemde inşa edilen anlam biçimlerinin de değişmesine yol açmaktadır. Toplumsal kriz dönemini ele alan belgeseller üzerine odaklanan tez çalışmasında araştırmanın örneklemini TRT Belgesel 'de yayınlanan Küresel Tehdit: Kovid-19 adlı belgesel serisi oluşturmaktadır. Değişen anlatı biçimlerinin anlam inşasına olan etkileri üzerine odaklanan tez çalışmasında Bill Nicholls'ün belgesel biçimleri üzerinden araştırma kapsamına alınan belgesel serisi analiz edilmektedir. Sinematografik ögelerin etkilerinin ve belgesel yapıların kullanılış biçimlerinin anlam inşasına olan katkıları nitel içerik analizi yöntemi ile incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
As digital technologies began to have an impact on cinema activities, a process of change has occurred in some areas of documentary cinema. As documentary production begins to transform over time, it also causes the forms of meaning constructed in the conventional period to change. In the thesis study focusing on documentaries dealing with the period of social crisis, the sample of the research is the documentary series Global Threat: Covid-19 broadcast on TRT Belgesel. In the thesis study, which focuses on the effects of changing narrative forms on the construction of meaning, Bill Nicholls' documentary series, which is included in the research, is analyzed through documentary forms. The contributions of the effects of cinematographic elements and the use of documentary structures to the construction of meaning are examined with the qualitative content analysis method.