Bir üniversite hastanesine başvuran 18-65 yaş arası bireylerde sağlık okuryazarlığı düzeyi ile genel ve sağlık çalışanlarına şiddete yönelim arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between health literacy level and violence tendency against general and health workers in individuals between 18-65 years of age applying to a university hospital
  1. Tez No: 845752
  2. Yazar: MÜCAHİT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmada bir üniversite hastanesi polikliniklerine başvuran 18-65 yaş arası bireylerde sağlık okuryazarlığı düzeyi ile genel ve sağlık çalışanlarına şiddete yönelim arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel-tanımlayıcı tipteki araştırma Gazi Hastanesi polikliniklerine başvuran 1072 kişinin katılımı ile tamamlanmıştır. Araştırmada SOY düzeyi TSOY-32 ile, genel şiddete yönelim BPSÖ ile, sağlık çalışanlarına şiddete yönelim ise katılımcıların sağlık çalışanlarının şiddeti hak edip etmemesi ve sağlık çalışanlarına şiddet uygulayınca sorunların çözülüp çözülmeyeceği hakkında düşünceleriyle değerlendirilmiştir. Araştırmada katılımcıların %71,9'unun yetersiz/sorunlu-sınırlı SOY düzeyinde olduğu bulunmuştur. Katılımcıların BPSÖ puan ortalaması 80,4±17 olarak bulunmuştur. Katılımcıların %22,3'ünün sağlık çalışanlarına şiddete yönelimi var olarak bulunmuştur. Araştırmada yetersiz SOY düzeyindeki katılımcıların BPSÖ puanlarının diğer SOY düzeylerine göre yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca TSOY-32 puanları ile BPSÖ puanları arasında anlamlı negatif yönlü zayıf ilişki saptanmıştır. Ayrıca araştırmada katılımcıların SOY düzeyleri iyileştikçe sağlık çalışanlarına şiddete yönelimlerinin azaldığı bulunmuştur. Bulunan sonuçlar doğrultusunda toplumun SOY düzeyini iyileştirmeye yönelik çalışmaların bir halk sağlığı sorunu olan şiddet ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle mücadelede önemli rol oynayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to assess the relationship between health literacy levels and the tendency towards general violence and violence against healthcare workers among individuals aged 18-65 who applied to the outpatient clinics of a university hospital. The cross-sectional descriptive research was completed with the participation of 1072 people who applied to Gazi Hospital outpatient clinics. In the study, health literacy (HL) level was assessed using TSOY-32 (Türkiye Health Literacy Scale-32), general violence tendency was evaluated using BPAQ (Buss-Perry Aggression Questionnaire), and the tendency towards violence against healthcare workers was assessed based on participants' thoughts regarding whether healthcare workers deserved violence and whether problems could be solved by using violence against healthcare workers. The study found that 71.9% of the participants had inadequate/problematic-limited health literacy levels. The average BPAQ score of the participants was found to be 80.4±17. It was observed that 22.3% of the participants had a tendency towards violence healthcare professionals. In the study, it was found that the BPAQ scores of participants with insufficient health literacy levels were higher than those at other health literacy levels. Additionally, a significant negative weak relationship was found between TSOY-32 scores and BPAQ scores. Moreover, the study revealed that as participants' health literacy levels improved, their tendency towards violence against healthcare workers decreased. In line with the results, it can be stated that initiatives aimed at improving the health literacy level of society will play a crucial role in combating violence, which is a public health issue, and violence against healthcare workers.