Jordan kanonik formunun bir uygulaması
An Application of the jordan canonical form
- Tez No: 84576
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ SİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi JORDAN KANONİK FORMUNUN BİR UYGULAMASI E.Tuğba AKYÜZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.AH SINAN Bu çalışmada bir lineer homojen olmayan sabit katsayılı diferansiyel denklem sisteminin çözümünün Jordan kanonik formu ve matris kalemleri yardımı ile nasıl yapılabileceği üzerinde durulmuştur. Bu uygulamayı yapabilmek için Jordan kanonik formunun yapısı,elde edilişi,özellikleri, diferensiyel denklem sistemlerinin çözümü ve regüler matris kalemleri hakkında bazı bilgilere ihtiyaç duyulduğundan, öncelikle bu bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra ele alınan denklem sistemine uygulanacak çözüm yöntemi adım adım sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Diferensiyel Denklem Sistemleri, Jordan Kanonik Formu, Matris Kalemleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc Thesis AN APPLICATION OF THE JORDAN CANONİCAL FORM E.Tuğba AKYÜZ Selçuk University The Institute of The Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Prof.Dr.Aii SINAN The purpose of this paper to show how to solve inhomogeneous linear differential equations with constant coefficients by the help of Jordan canonical form and the matrix pencil. Since we'll need the stricture of Jordan canonical form, its supplying and its specialties and some information about the matrix pencil to make this application, preceding this information is mentioned. Later the solution method which will be applied to the equation system is submitted step by step. Key Words : Systems of Differential Equations, Jordan Canonical Form, Matrix Pencils TC YÜKSEKÖ?RETİM DOKUMANX4SYOW ME,