Predictors of Obesity, Acculturation, and Perceived Stress in Meskhetian Turk (Ahiska)Immigrants in the United States
Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Ahıska Türk Göçmenlerinde Obezite, Kültürleşme ve Algılanan Stres
- Tez No: 845859
 - Danışmanlar: DR. KELLY SCHULLER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Walden University
 - Enstitü: Yurtdışı Enstitü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 191
Özet
Kültürleşme, yeni ve farklı bir toplum içinde adaptasyon sağlama olarak tanımlanır. Kültürleşmenin göçmenlerin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı üzerinde etkileri bulunmaktadır. Çalışmanın amacı Amerika'da yaşayan Ahıska göçmenlerinin kültürleşme, algıladıkları stress ve obezite davranışlarını incelemektir. 109 Ahıska Türk katılımcının katılımı ile gerçekleştirilen çalışmada, katılımcılarda obezitenin yordayıcı faktörleri ile kültürleşme ve algıladıkları stress ölçülmüştür. Elde edilen veriler bagımsız örneklem t-test, ANOVA, Pearson korelasyon ve regresyon testleri kullanılarak SPSS programı ile analiz edilmiştir. Analizlerin sonucunda obezite ile yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik durum, fiziksel aktivite, kültürleşme ve algılanan stres arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olmadığı bulunmuştur. Ancak bulgular günlük sebze, meyve ve hamburger, çizburger veya köfte tüketimi ile obezite arasında anlamlı ilişki ortaya koymuştur. Bunun yanında haftalık sebze tüketiminin, aylık hamburger, çizburger veya et tüketiminin orta/morbid obezite ile anlamlı bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Bulgular, kültürleşmenin sonucu olarak ABD'deki azınlık ve göçmen grupların sağlığını etkileyen psikolojik rahatsızlıkların ve yeme alışkanlıklarının anlaşılmasına yönelik katkıları bakımından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a risk factor for chronic diseases among the ethnic minorities for adult immigrants in the United States. There have been many research studies conducted to examine the relationship between the predictors and obesity in minority groups in the United States, that relationship was unknown in Meskhetian Turk (Ahiska) immigrant populations. Guided by social ecological model and acculturation theory, this study examined the predictors of obesity in the Meskhetian Turk (Ahiska) immigrant population in the western United States. Data were collected from 109 participants using CDC's Behavioral Risk Factor Surveillance System, Stephenson Multigroup Acculturation Scale, and Perceived Stress Scale. Participants were recruited through flyers in a public setting and data were analyzed through SPSS using logistic regression and Spearman's correlation. The result of the study showed no statistical association between obesity and the predictors of age, gender, socio-economic status, physical activity, acculturation, and perceived stress. This study, however, showed a significant association between daily vegetable, fruit, and hamburger, cheeseburger or meat loaf consumption and obesity, and weekly vegetable consumption, monthly hamburger, cheeseburger or meat loaf consumption and moderate/morbid obesity. The study findings suggest that, through targeted community-based intervention and education programs, there is positive social change in the value of healthy lifestyle and the impact of the predictors of obesity, especially diet of Meskhetian Turk (Ahiska) immigrant population in the United States. Further investigation should focus into other causes of obesity using a larger sample size.