Farklı yaş grubu kıl keçilerinde glikoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim aktiviteleri
Glucose-6-phosphatase dehydrogenase activities in different age groups of hair goats
- Tez No: 845961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU MENEKŞE BALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
D- glukoz-6-fosfat dehidrogenaz (G6PD, EC 1.1.1.49), Pentoz fosfat yolunu kontrol eden bir enzimdir. Pentoz fosfat yolunda, nükleik asit sentezi için gerekli riboz-5-fosfat ve oksidatif hasara karşı korunmada önemli rol oynayan okside NADP sentezlenir. Tez çalışmasında farklı yaşlardaki kıl keçilerinde kan G6PD enzim aktivitelerinin ölçülmesi amaçlandı. Çalışmada aynı bakım ve besleme şartları altında barındırılan 40 adet dişi Kıl keçisi kullanıldı. Çalışma gruplarını, (n=10) 0-12 ay, 1-2 yaş, 2-3 yaş ve 3-4 yaşlı dişi Kıl keçileri oluşturdu. Alınan tam kan örneklerinde G6PD enzim ve Hb düzeyleri ölçüldü. Hesaplanan G6PD enzim aktiviteleri, Hb değerlerine bölünerek Hb başına düşen G6PD enzim aktiviteleri hesaplandı (IU/g Hb). Hb başına düşen G6PD enzim aktiviteleri 0-1, 1-2, 2-3 ve 3-4 yaşlı keçilerde sırasıyla 14,14; 15,04; 8,33 ve 8,81 (IU/g Hb) olarak ölçüldü. Sonuçlar istatistik olarak değerlendirildiğinde 0-1 yaş ve 1-2 yaşlı hayvanların enzim aktiviteleri 3-4 ve 4-5 yaşlı hayvanlara göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p < 0.05). Çalışmada elde edilen veriler kıl keçilerinde G6PD enzim düzeyleri hakkında referans değer olma niteliğindedir. Ayrıca G6PD'ın hastalıklarla ve oksidatif stres ile ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda, keçilerde bu enzim düzeyinin hastalıklarla ve verim ile ilişkisinin belirlenmesinin bu alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
D-glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PD, EC 1.1.1.49), is an enzyme that controls the Pentose phosphate pathway. In the pentose phosphate pathway, ribose-5-phosphate required for nucleic acid synthesis and oxidized NADP, which plays an important role in protecting against oxidative damage, are synthesized. In the thesis study, it was aimed to measure blood G6PD enzyme activities in hair goats of different ages. Forty female hair goats kept under the same care and feeding conditions were used in the study. The study groups (n=10) consisted of 0-12 months, 1-2 year, 2-3 year and 3-4 year old female hair goats. G6PD enzyme and Hb levels were measured in whole blood samples. G6PD enzyme activities per Hb were calculated by dividing the calculated G6PD enzyme activities by the Hb values (IU/g Hb). G6PD enzyme activities per Hb were 14,14; 15,04; 8,33 and 8,81 in 0-1, 1-2, 2-3 and 3-4 years old goats, respectively; (IU/g Hb). Enzyme activities of 0-1 year old and 1-2 year old animals were found to be significantly higher than 3-4 and 4-5 years old animals (p < 0.05). The data obtained in the study is a reference value for G6PD enzyme levels in Hair goats. In addition, considering the relationship of G6PD with diseases and oxidative stress, it is thought that measuring G6PD enzyme activities in studies examining diseases and/or yield characteristics in goats will provide contribution to the field.