Neutrosophic superhyper topological spaces
Nötrosofik süperhiper topolojik uzaylar
- Tez No: 846005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA DURMAZ GÜNGÖR, PROF. DR. HUDA E. KHALİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez dört bölüme ayrılmıştır; ilk bölüm ön bilgilere ve temel kavramlara ayrılırken, ikinci bölüm yeni bir tür nötrosofik topolojik uzay inşa etmeye yönelik ilk girişim olarak gelir; amaç, Nötrosofik topolojik uzaylar olarak bilinen yeni bir yapıya ışık tutmaktır. bir kümenin bu yeni tür kümeleri, Nötrosofik SüperHiper Topolojik Uzaylar adı verilen yeni topoloji uzayları oluşturmamıza ve inşa etmemize olanak sağlar; gerçek dünyamızdaki uygulamalar için en uygun temsil. Bu bölümde bu yeni topolojilerle ilgili yeni kavram ve teoremler tartışılmıştır; nötrozofik açık isћ isѡℎ-kuvvet seti, nötrosofik kapalı iştira-kuvvet seti, kapanışları ve içleri açıklanmıştır. özellikleriyle tanımlanır. Bu kavramlara yönelik pek çok bağıntı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis has been partitioned into four chapters, the first chapter dedicates to preliminaries and basic concepts, while chapter two comes as first attempt in building a new type of neutrosophic topological spaces, the aim is to shed the light on a new structure known as the ћѡℎ-power set ућ(ы) of a set ы, this new kind of sets enables us to create and built new topology spaces called Neutrosophic SuperHyper Topological Spaces, the ћѡℎ-power sets are the optimal representation for the applications in our real world. In this chapter, new concepts and theorems related to this new topologies have been discussed, which are neutrosophic open ћѡℎ-power set, neutrosophic closed ѡĎ-power set, as well as, the closures and the interiors are defined with their properties. Many of relations for these concepts have been introduced.