Sağlık kurumlarında kayırmacılığın kurumsallaşma düzeyine etkisi
The effect of favoritism on the level of institutionalization in health institutions
  1. Tez No: 846047
  2. Yazar: TUNCAY AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sağlık Kurumlarında Kayırmacılığın Kurumsallaşma Düzeyine Etkisi, organizasyonların yapılandırılması ve yönetilmesinde önemli sonuçlar doğurur. Kayırmacılık, sağlık personelinin ve hastaların ayrıcalıklı muamele görmesi nedeniyle adil olmayan bir çalışma ve hizmet ortamının oluşmasına yol açar. Bu durum, kurumsallaşma sürecini olumsuz yönde etkileyerek kurumun değerlerine ve etik prensiplerine aykırı bir yapıyı teşvik edebilir. Kurumsallaşma, sağlık kurumlarının etik değerler, şeffaflık, işbirliği ve etkinlik gibi temel prensiplerle yönetildiği bir süreçtir. Ancak kayırmacılığın varlığı, bu değerlerin gölgesinde kalabilir. Kurumsal bir yapı oluşturulması sırasında, kayırmacılığın olumsuz etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Kayırmacılığın yarattığı adaletsizlik, güvensizlik ve eşitsizlik, kurumsal itibarı sarsabilir ve sağlık hizmetlerindeki kaliteyi düşürebilir. Sağlık kurumlarında kayırmacılığın kurumsallaşma düzeyine etkisinin önlenmesi ve tersine çevrilmesi için şeffaf ve adil süreçler oluşturulmalıdır. Değerlendirme, terfi ve ödüllendirme sistemleri objektif kriterlere dayalı olmalı ve kişisel ilişkilere dayalı kayırmacılığı engellemelidir. Eğitim programlarıyla çalışanlar arasında farkındalık oluşturulmalı ve kurumun etik değerleri vurgulanmalıdır. Üst yönetim, kayırmacılığa karşı sıfır tolerans politikasını açıkça ifade etmeli ve bu politikayı desteklemelidir. Sonuç olarak, Sağlık Kurumlarında Kayırmacılığın Kurumsallaşma Düzeyine Etkisi ciddi sonuçlar doğurabilir. Kurumsal değerlerle çelişen bu olumsuz uygulamalar, kurumun etik itibarını ve kalitesini tehlikeye atabilir. Bu nedenle, sağlık kurumlarının kayırmacılığı önlemek ve adil, şeffaf bir yapı oluşturmak için etkili adımlar atmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of favoritism on the level of institutionalization in health institutions has important consequences in the structuring and management of organizations. Nepotism creates an unfair working and service environment due to the preferential treatment of healthcare personnel and patients. This situation may negatively affect the institutionalization process and encourage a structure that is contrary to the values and ethical principles of the institution. Institutionalization is a process in which health institutions are managed with basic principles such as ethical values, transparency, cooperation and efficiency. However, the existence of favoritism may be overshadowed by these values. During the creation of an institutional structure, the negative effects of nepotism should be taken into account. The injustice, insecurity and inequality created by favoritism can damage corporate reputation and reduce the quality of health services. Transparent and fair processes should be established in order to prevent and reverse the effect of nepotism on the level of institutionalization in health institutions. Evaluation, promotion and reward systems should be based on objective criteria and prevent favoritism based on personal relationships. Awareness should be created among the employees through training programs and the ethical values of the institution should be emphasized. Top management should clearly articulate and support a zero-tolerance policy against favoritism. As a result, the effect of nepotism on the level of institutionalization in health institutions can have serious consequences. These negative practices that conflict with corporate values may jeopardize the ethical reputation and quality of the institution. Therefore, health institutions need to take effective steps to prevent favoritism and create a fair and transparent structure.