Application of bacteriophages against pathogenic Escherichia coli in food
Gıdalarda patojenik Escherichia coli'ye karşı bakteriyofajların kullanımı
  1. Tez No: 846053
  2. Yazar: MURAT MUHAMMET DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM SOYER KÜÇÜKŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Escherichia coli (E. coli), bağırsaklarda bol miktarda bulunan ve bağırsak yolunun sağlığını korumada önemli bir rol oynayan Gram-negatif bir bakteridir. Bununla birlikte, E. coli'nin bazı suşları patojenik olup, ölüm de dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Patojenik E. coli suşlarıyla ilişkili gıda kaynaklı salgınlar halk sağlığı için oldukça ciddi bir tehlikedir. Bu ve diğer tür patojenlere karşı sayısız antimikrobiyel ajan kullanılmaktadır. Ancak bakteriler, bu ajanlara direnç geliştirme yeteneğine sahiptir ve bu bakteriler bölündüğünde antimikrobiyel direnç özellikleri yavru hücrelere aktarılır. Dolayısıyla direnç, bu antimikrobiyel ajanların kullanımı sonucunda zamanla birikir. Bu noktada, bakteriyofajlar olumlu bir yaklaşım sunar. Bu çalışmada, 11 E. coli bakteriyofajı kümes ve büyükbaş hayvanların dışkılarından ve atık su örneklerinden izole edilmiştir ve bir başka faj ODTÜ Gıda Güvenliği Laboratuvarı tarafından sağlanmıştır. Bu 12 fajın konakçı aralığı ve titreleri test edilmiştir. Aralarından geniş konakçı aralığı ve yüksek titreleri olan 6 faj tüm genom dizileme analizi için seçilmiştir. Bu fajlardan da antimikrobiyel dirençlilik geni içermeyen iki tanesi ileri analizler için seçilmiştir. Bu iki faj için tek adımlı büyüme eğrisi, planktonik öldürme testi, liyofilizasyon ve gıda denemeleri deneyleri yapılmıştır. MET P1-322 ve P1-346 kodlu fajların latent periyoları sırasıyla yaklaşık 42 ve 48 dakika, virulans indeksleri ise 0.67 ve 0.85 olarak hesaplanmıştır. Bu fajlar tavuk eti üzerinde E. coli'ye karşı denenmiştir. Fajlardan P1-322 bakteri sayısında 2-log kob/mL düşüş sağlarken P1-346 1,5-log kob/mL düşüş sağlamıştır. Liyofilizasyon ile kurutulan bakterilerin titresinde 1 ay sonunda gözlenen düşüş miktarı P1-322 için 1-log, P1-346 için ise 4-log pob/mL'dir.
Özet (Çeviri)
Escherichia coli (E. coli) is a Gram-negative bacterium that is abundantly found in the intestines of the human body and plays an important role in maintaining the health of the intestinal tract. However, some strains of E. coli are pathogenic and can cause serious intestinal health problems, including death. Foodborne outbreaks associated with pathogenic strains of E. coli are a significant public health concern. In order to eliminate these and other types of pathogens, countless antimicrobial agents are used. However, bacteria have the ability to develop resistance to these agents and when these bacteria multiply, genetic materials containing antimicrobial resistance properties are transferred to daughter cells. Therefore, resistance accumulates over time as a result of using other antimicrobial agents. At this point, bacteriophages can offer a promising approach in inactivating bacteria. In this study, 11 E. coli bacteriophages were isolated from wastewater samples and fecal samples of poultry and cattle, and another was provided by METU Food Safety Laboratory. 12 phages were tested for their host range and titer. Among those, 6 phages with wide host range and high titer were selected for whole genome sequencing. 2 of those phages, coded as MET P1-322 and P1-346, were selected for further analyses since they did not have antimicrobial resistance genes in their genome. One-step growth curve analysis, planktonic killing assay, lyophilization and food experiments were conducted. MET P1-322 and P1-346 were found to have latent periods of approximately 42 and 48 minutes, respectively. Their virulence indices were calculated as 0.67 for P1-322 and 0.85 for P1-346. When these phages were tested on poultry meat, P1-322 was found to reduce the bacterial load by 2-log CFU/mL and P1-346 was found to reduce by 1.5-log CFU/mL. After a month, the titers of the phages that were dried successfully via lyophilization, dropped by 1-log and 4-log PFU/mL, respectively.