Okçuluk sporu yapan adölesanlarda oyun tabanlı egzersiz programı ile gövde stabilizasyon egzersiz eğitiminin etkinliğinin karşılaştırılması
Omparison of the efficiency of game-based exercise program and trunk stabi̇li̇zati̇on exerci̇se training in adolescent playing archery
- Tez No: 846183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME NİLAY ARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı okçuluk sporu yapan adölesanlarda (OKA) oyun tabanlı egzersiz (Exergame) programı ile gövde stabilizasyon egzersiz eğitiminin (GSET) gövde kas enduransı, denge, reaksiyon zamanı ve atış performansı üzerine etkilerinin karşılaştırılmas idi. Yöntem: Çalışmaya 61 OKA dahil edildi. Katılımcılar Grup I (oyun tabanlı egzersiz programı) ve Grup II (Gövde egzersiz stabilizasyon eğitimi) olarak randomize şekilde iki gruba ayrıldı. Grup I'deki OKA'lara Xbox 360 Kinect oyunlarından Dance Central 3, Super saver, Boxing, Beach Volleyball, Track ve Kinect Adventures oyunları ile exergame programı, Grup II'deki OKA'lara ise GSET uygulandı. Egzersiz programı her iki grup için 8 hafta boyunca, haftada 2 gün olmak üzere 40-50 dakika süresinde eşli olarak uygulandı. Katılımcıların gövde kas dayanıklılıkları Gövde Fleksiyon Testi, Gövde Ekstansiyon Testi, Sağ Lateral Köprü Testi, Sol Lateral Köprü Testi ile; denge Yıldız Denge Testi ile, reaksiyon zamanı Reaksiyon Zamanı Mobil uygulaması ile; atış performansı ise açık alanda atış puanı hesaplanarak değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler egzersiz programı uygulamasından önce ve sonra olarak yapıldı. Bulgular: Egzersiz uygulamasından sonra her iki grupta da gövde kas dayanıklığı, denge, reaksiyon zamanı skorlarında anlamlı gelişmeler elde edilirken (p0,05). Grup I'e kıyasla Gövde Ekstansiyon ve Sağ Yan Köprü Kurma Testi sürelerinde elde edilen gelişme Grup II'de istatistiksel olarak daha üstün bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to compare the effects of game-based exercise (Exergame) program and trunk stabilization exercise training (GSET) on trunk muscle endurance, balance, reaction time and shooting performance in adolescents archery (AA). Method: 61 aAs were included in the study. Participants were randomly divided into two groups as Group I (game-based exercise program) and Group II (Trunk stabilization exercise training). Xbox 360 Kinect games Dance Central 3, Super Saver, Boxing, Beach Volleyball, Track and Kinect Adventures games and exergame program were applied to AAs in Group I, and GSET was applied to OKAs in Group II. The exercise program was applied for both groups for 8 weeks, 2 days a week and for 40-50 minutes. The endurance of trunk muscles of the participants was determined by Trunk Flexion Test, Trunk Extension Test, Right Lateral Bridge Test, Left Lateral Bridge Test; balance with Star Balance Test; reaction time with Reaction Time Mobile application; Shooting performance was evaluated by calculating the shooting score in the open field. All assessments were made before and after the exercise program. Results: Significant improvements were obtained in trunk muscle endurance, balance, and reaction time scores in both groups after the exercise program (p0.05). In comparison to Group I, the improvement in trunk extension and right Lateral Bridging Test times was statistically superior in Group II (p0.05).